Walmart vil straffe upræcise leverandører med bøder

Leverandører der ikke overholder deres aftale med Walmart til punkt og prikke, kan i fremtiden se frem til kontante bødestraffe. Indsatsen skal i alt sørge for en ekstra indtjening på 1 mia. dollars.

Leverancerne til Walmarts amerikanske butikker skal være endnu bedre i fremtiden, ellers er der bøder til leverandørerne..

13.07.2017

SCM.dk

En dag for sent? Bøde! En dag for tidligt? Bøde! Er varerne ikke pakket ordentligt, eller mangler der nogen? Bøde! Fremtiden som leverandør for den amerikanske detailgigant Walmarts kan blive dyr, hvis virksomhederne i koncernens enorme forsyningskæde ikke gør deres job ordentligt, skriver Bloomberg.

Læs også: Walmart bygger afhentningstårne

Det er essensen i det nye program, kaldet “On-Time, In-Full” (forkortet OTIF), som Walmart for nylig præsenterede for sine samarbejdspartnere, og som sigter efter at skabe intet mindre end 1 mia. dollars (ca. 6,5 mia. kr.) i øgede indtægter.

Det hele skal dog ikke komme fra bødeudskrivninger til sjuskede leverandører. Snarere handler det om at forbedre tilgængeligheden af forskellige produkter i kædens 4.700 butikker på tværs af USA. Ifølge Bloomberg skal programmet ses i lyset af det ”pres Walmart føler i takt med at man hæver sine lønninger, sænker priserne og står over for den store rival Amazon”, der som bekendt er ved at ekspandere yderligere gennem opkøbet af Whole Foods.

OTIF har derfor som konkret mål at rydde op i lagrene ved de enkelte butikker rundt om i det store land, primært ved at reducere overskudsvarer, der ofte har resulteret i, at butikkerne har måtte opbevare produkter i lastbilanhængere bag ved bygningerne.

Regler kan give udfordringer
De nye regler træder i kraft i august og meldingen fra Walmart er, at man vil kræve, at full-truckload-leverandører af hurtigt sælgende varer – dagligvarer, køkkenruller etc. – leverer ”det vi har bestilt, 100 procent korrekt og i tide 75 procent af tiden”, som det ifølge Bloomberg hedder i en præsentation.

Produkter der kommer for sent eller slet ikke dukker op, vil blive pålagt en bøde på tre procent af deres værdi. Dette inkluderer også forsendelser, der kommer for tidligt, fordi de skaber overskudsproblemer. Ved februar er Walmarts mål at disse leverancer skal falde til tiden og korrekt (OTIF) 95 procent af tiden, mod 90 procent tidligere.

Ifølge førnævnte præsentation kan reglerne blive udfordrende for flere af Walmarts største leverandører, herunder selskaber som Procter & Gamble og Unilever, hvis OTIF-procenter til tider har været nede omkring de 10. Ikke en eneste leverandør har på noget tidspunkt ramt de 95.

Læs også: Walmart vil sløre grænserne mellem online- og butikshandel

Skylden for en fejlleverance vil dog ikke altid ligge hos leverandøren, så for at håndtere dette, har Walmart udviklet et bedømmelsessystem, der specificerer årsagerne til leverancer, der ikke lever op til målsætningerne, og give leverandørerne bøder, hvis ansvaret er deres. Og hvis leverandørerne ikke er enige, er det bare ærgerligt; Uoverensstemmelser vil ikke blive tolereret, understreger kæden.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

11.09.2025SCM.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

03.09.2025SCM.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

18.08.2025SCM.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

18.08.2025SCM.dk

Onlinehandlen står stærkt trods lav forbrugertillid

15.08.2025SCM.dk

Grossister oplever vækst i svindelindkøb

15.08.2025SCM.dk

Sådan diversificerer tech-virksomheder forsyningskæden

13.08.2025SCM.dk

Ny handelsaftale med USA kan koste danske eksportører dyrt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense