Wärtsilä gør fremskridt inden for automatisk shipping

Det finske teknologiselskab Wärtsilä har testet deres automatiske dock-to-dock-løsning i Norge med succes. "Meget imponerende”, lyder det fra de norske søfartsmyndigheder.

Det finske teknologiselskab Wärtsilä har testet et autonomt dock-to-dock-system i Norge, hvilket gik problemfrit. Foto: Wärtsilä.

04.12.2018

SCM.dk

Testen blev udført på den norske færge Folgefonn under overværelse af de norske søfartsmyndigheder (Sjøfartsdirektoratet), og den autonome drift blev udnyttet uafbrudt på hele ruten, hvor skibet lagde til ved tre havne.

”Dette repræsenterer et stort skridt fremad i forhold til at validere atomatiske shippingløsninger, og det er en vigtig progression inden for vores Smart Marine-program”, siger Joonas Makkonen, vicepræsident for Voyage Solutions i Wärtsilä, og tilføjer:

”Vi vil fortsætte med at vise vejen ved at udvikle de ’intelligente’ produkter og systemer, der er brug for, for at skubbe den maritime industri mod en ny æra af super-høj effektivitet, sikkerhed og miljøvenlig bæredygtighed”.

Imponeret over stabilitet
Testen foregik således, at når operatøren valgte den næste destinationshavn, så startede operationen ved simpelthen at vælge ”Sejl”, hvilket gav teknologien tilladelse til at kontrollere fartøjet. Færgen formåede at forlade kajen, manøvre ud af havnen, sejle til den næste havn, manøvre gennem havneindsejlingen og lægge til ved terminalkajen – uden menneskelig indblanding.

Navigationen af fartøjet styres ved hjælp af en række spor og waypoints, som guider skibet til den valgte destination. Den 'autonome kontrollør', som er baseret på Wärtsiläs eksisterende Dynamic Positioning-system, kontrollerer fartøjets hastighed og position på den forudbestemte rute.

”Vi var til stede i tre dage som vidner til disse tests; den første fuldskala-demonstration med et autonomt operationssystem til et fartøj, som vi har set. Det var mildest talt meget imponerende”, siger Nils Haktor Bua, projektmanager hos Sjøfartsdirektoratet, og fortsætter:

”Der er ingen tvivl om, at en sådan teknologi på sigt kan øge sikkerheden og den overordnede effektivitet i forhold til docking- og undockingoperationer for skibe. Selvfølgelig er videreudviklingsarbejdet stadig i gang, men jeg er imponeret over, hvor stabilt systemet allerede er på dette stadie”.

Læs også: Inttra opkøbt af E2open, der vil skabe et integreret globalt shippingnetværk

Det norske rederi Norled er glade for samarbejdet med Wärtsilä og mener, at et automatisk dock-to-dock system vil give dem fordele i form af bedre effektivitet, større sikkerhed, brændstofbesparelser samtidig med, at det vil reducere CO2-udslippet.

- SDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.06.2025Implement Consulting Group

Sponseret

From Threat to Action: Navigating Cybersecurity

10.06.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Vejen til en mere robust og agil supply chain starter med sammenhængende data

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra just-in-time til just-in-case: Robuste forsyningskæder i en ustabil verden

09.06.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan bliver din supply chain et forretningsaktiv

06.06.2025SCM.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025SCM.dk

Supply chain ledere er ikke beredte på toldkaos og geopolitisk uro

04.06.2025SCM.dk

Indspark: Mens Kina og USA bygger fremtiden, halter Europa ti år bagud

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle