“De store skal blive skarpere på, hvor de tjener deres penge”

En undersøgelse af den danske transportbranche viste for nylig en tendens til, at de små vognmænd klarer sig bedre end de store, når det kommer til indtjening. En af analysens bagmænd, Deloitte-partner Lars Andersen, peger på købmandsskabet som de stores udfordring.

”Grundlæggende handler det om, at de store ikke altid har helt styr på, hvor de tjener deres penge, så her skal de blive skarpere. Og jo større de er, jo skarpere skal de være på købmandsskabet i det hele taget”, siger Lars Andersen. Foto: Deloitte.

03.03.2017

SCM.dk

Det går generelt bedre og bedre for de danske vognmandsvirksomheder, viser Transportanalysen 2016 fra revisionsfirmaet Deloitte. Indtjeningen er stigende, og mængden af konkurser er halveret siden 2010. Analysen viser imidlertid også en tendens til, at de små vognmænd klarer sig bedre end de store. Det gælder både på det primære resultat per ansat, og når det gælder afkastet af den investerede kapital.

For en af rapportens forfattere, partner i Deloitte Lars Andersen, er konklusionen noget uventet. Generelt går det nemlig godt for branchen, hvor efterspørgslen vokser (om end svagt), kapaciteten bliver udnyttet bedre end tidligere, og færre virksomheder må dreje nøglen om.

”Vi er faktisk lidt overraskede over nogle af analysens resultater. Det lavere antal konkurser kommer ikke rigtig bag på os, men vi havde ikke regnet med, at sektorens større aktører (minimum 100 ansatte, red.) halter efter de mindre i en grad, så det synes svært at indhente dem”, siger han.

Jo større, de er, jo skarpere skal de være
Når det kommer til årsagerne til tendensen, så er der flere forhold, der spiller ind, påpeger Lars Andersen. Eksempelvis vurderer han, at de store lader til at undervurdere den administrative byrde, at de bliver påvirket af sårbarheden af den enkelte kunde, og generelt mangler noget fokus.

”Grundlæggende handler det om, at de store ikke altid har helt styr på, hvor de tjener deres penge, og her skal de blive skarpere. De kan også have svært ved at sige nej til en ordre, selvom indtjeningen er lav, så også her skal blive lidt mere smidige. Og jo større de er, jo skarpere skal de være på købmandsskabet i det hele taget”, siger Lars Andersen.

Om Lars Andersen

Uddannelse:
Cand.merc.aud fra Aarhus Universitet.

Erhvervskarriere:
Partner i Deloitte Danmark siden juni 2016. Auditor samme sted siden september 2004. Statsautoriseret revisor med speciale i ejerledede og fondsejede virksomheder og med særlig fokus på bl.a. transportvirksomheder.

Fritid:
Gokart og landbrug.

Efterspørgsel på god service og mere komplette løsninger
Udover et mere fint slebet fokus på indtjeningsmulighederne handler fremtiden for de større danske transportvirksomheder derfor om at skille sig positivt ud fra mængden. Firmaerne kan gøre deres for at styrke kompetencerne hos de enkelte chauffører, målrette adfærden i virksomheden i forhold til bundlinjen og generelt sætte ind på de områder, de selv kan kontrollere.

”Der er allerede et stort pres fra udlandet på lønniveau, et pres som kun vil vokse fremover, og den konkurrence hverken kan eller skal vi vinde. Men der er heller ikke nødvendigvis størst overskud hos dem med lavest løn, så her er en skævhed, virksomhederne kan holde øje med”, siger Lars Andersen, som understreger, at han grundlæggende er positiv på branchens vegne.

”Jeg ser gode muligheder i de tendenser, man kan se i samfundet, som peger i retning af, at et voksende antal kunder gerne vil betale lidt ekstra for god service og mere komplette løsninger. Så dem der kan levere det og vise, at de har indsigt i erhvervet, de skal nok klare sig”, slutter han.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

03.11.2026SCM.dk

Scan Global Logistics køber amerikanske OIA Global

SCM.dk

Når AI-agenter går på indkøb, bliver produktdata adgangsbilletten

SCM.dk

Nye EU-krav skærper sikkerheden ved transport af luftfragt

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

19.10.2026SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København