”Rejsefabrik” giver nyt niveau af fleksibilitet

To ingeniører hos Unilever har udviklet en fabrik, der kan passe ind i en 40 fods container. ”Nano”- eller ”rejsefabrikken” kan producere hele produktet - fra råvarer til indpakket fødevare. Samtidig kan fabrikken flyttes rundt i verden, hvor der er mest brug for den.

Nanofabrikken er helt ideel til producere mindre volumener, som af sæsonbetingede varianter, testprodukter eller andre limited-edition varer. Foto: Unilever.

30.07.2021

SCM.dk

Unilever har formået at sætte en produktionslinje op, som ikke fylder nær så meget, som de større produktionsfaciliteter fødevaregiganten er vant til. Faktisk fylder den nye miniproduktion så lidt, at den kan passe ind i en 40 fods container.

Det gør Unilever i stand til at skabe en yderst fleksibel produktion, da nanofabrikken hurtigt kan omstilles til at producere et nyt produkt, såvel som den kan flyttes rundt i verden på en lastbil eller et containerskib.

”At have en nanofabrik i en skibscontainer tillader os at få vores produktion derhen, hvor der er mest brug for den”, siger Mark Engel, som er Unilever's chief supply chain officer, til CNN og fortsætter: ”Produkter kan blive rullet ud hurtigere, mens skalaen også kan øges eller mindskes på baggrund af efterspørgslen”.

Skal ikke konkurrere med de store fabrikker

Rejsefabrikkens første opgave har været at producere flydende bouillon til Unilever. ”Vi er i gang med at kvalitetsteste prototypen. Hvis den består, håber vi at kunne sætte produktionen i gang på et af vores markeder”, forklarer Shaohong Ma, som er en ud af to ledere på projektet.

På grund af den lille fabriks størrelse er der heller ingen hos Unilever, der forventer at produktionen når samme niveau som på en stor fabrik. Indtil videre formår den at producere omkring 300 tons bouillon på en otte timers vagt.

Læs også: Volvo får sin første CO2-neutrale bilfabrik

I stedet er nanofabrikken helt ideel til producere mindre volumener, som af sæsonbetingede varianter, testprodukter eller andre limited-edition varer. Det er nemlig ikke uden omkostninger, når en masseproduktionslinje skal omlægges på en større fabrik – i modsætning til på nanofabrikken.

Netværk af rejsefabrikker

Derfor satser Unilever på at integrere flere end blot én rejsefabrik ind i deres produktionsnetværk.

”Hvis vi bygger et netværk af disse, får vi en fleksibilitet ind i vores forsyningskæde, som vi endnu ikke har alle steder endnu”, siger den ledende ingeniør på projektet Olivera Trifunovic i en pressemeddelelse.

Læs også: Robotter frigør 35 arbejdstimer om ugen på Novo-fabrik

”Vi kan se en fremtid, hvor vi i sandhed har en dynamisk model med tusindvis af lokale produktionslinjer på globalt plan i stedet for én stor en i en enorm bygning. Vi vil have fuldstændigt flytbare aktiver, som du kan samle op og sætte af hvor som helst”, afslutter hun.

Tilbage i Holland, hvor nanofabrikken befinder sig, indtil den består sin prøvetid, lægger Shaohong Ma allerede planer om, hvordan Unilevers første nanofabrik videre kan bruges både i virksomhedens mayonnaise- og isproduktionen.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.02.2026SCM.dk

EU styrker indsatsen for kritiske råstoffer i den grønne omstilling

09.02.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Sådan sikrer Restaurant Flammen klar og tydelig opmærkning af alle råvarer

04.02.2026Global AGV

Sponseret

Tag det nemme valg

30.01.2026SCM.dk

Landbrugsaffald bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

28.01.2026SCM.dk

Danmark og Kina aftaler samarbejde om grøn skibsbygning

27.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

God sikkerhed ses, når den bryder mønsteret

23.01.2026PALOMAT

Sponseret

UD med manuel pallehåndtering - IND med arbejdsglæde

23.01.2026SCM.dk

Nyt mere proaktivt paradigme for miljørisici

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online