25.000 tons rådne kirsebær destrueres

Indholdet af 1.353 containere lastet med rådne chilenske kirsebær, er lige nu ved at blive destrueret i Kina. Det sker efter at kinesiske sundhedsmyndigheder afviste frugten, der ankom til Kina med 28 dages forsinkelse, på grund af maskinnedbrud på et Maersk containerskib.

17.03.2025

SCM.dk

Rettidigt ankommet ville kirsebærrene repræsentere en værdi på mellem 60 og 130 millioner dollar, eller op mod 900 millioner kroner. Hvem der kommer til at betale den regning, vil nu blive afgjort af et juridisk slagsmål mellem de mange involverede parter.

Chile har i mange år eksporteret op mod 300.000 tons kirsebær til det kinesiske marked, hvor efterspørgslen kulminerer i forbindelse med det kinesiske nytår.

Således også i år, hvor Maersk Saltoro den 27. december sidste år forlod den chilenske havneby San Antonio, bl.a. lastet med 1.353 kølecontainere indeholdende kirsebær på vej til Nansha i Kina.

Men undervejs brød maskinen på det Maersk-chartrede containerskib - der i øvrigt er et søsterskib til containerskibet Dali, der på grund af et blackout endte med at vælte en bro i Baltimore sidste år - sammen.

Skibet drev i 23 dage, inden det lykkedes at få eksperter om bord, der var i stand til at få gang i maskinen igen. Kølecontainerne fungerede dog i hele perioden.

Sammenlagt gik der 51 dage fra skibet forlod Chile, til det ankom til Kina. Efterfulgt af tre uger som de kinesiske myndigheder brugte til at udtage prøver og beslutte sig for, hvad der skulle ske med de mange kirsebær.

-mauh
 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025SCM.dk

Stærkt kvartal for PostNord – pakkeforretningen trækker læsset

30.04.2025SCM.dk

Cybertruslen mod transportsektoren er meget høj

29.04.2025SCM.dk

Øget containeromsætning i Aarhus Havn

28.04.2025SCM.dk

Told-krigen mellem Kina og USA udløser bølge af aflyste sejladser

25.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Få styr på emballagekravene og styrk både flow og bundlinje

24.04.2025SCM.dk

Esbjerg Havn klar til at modtage større skibe

24.04.2025SCM.dk

Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

23.04.2025Descartes

Sponseret

Ny undersøgelse viser, at 39 % af virksomhederne ser overholdelse af handelsregler som en konkurrencefordel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle