Aarhus fjernvarmecentral bruger IoT

AffaldVarme Aarhus der står for fjernvarme i landets andenstørste kommune, har med succes implementeret Internet of Things i sit styresystem.

AffaldVarme Aarhus satser på IoT, når den grønne fjernvarme skal ud til Aarhus mange husstande. Foto: AffaldVarme Aarhus..

01.07.2015

SCM.dk

AffaldVarme Aarhus, der leverer fjernvarme til 90 procent af kommunens indbyggere, er klar med en effektiv produktionsplanlægning baseret på Internet of Things (IoT). Det skal hjælpe til en mere miljørigtig varme, der samtidig er billig, oplyser energiselskabet.  

Systemet baserer sig på cloudplatformen Microsoft Azure, som for AffaldVarme Aarhus har vist sig som et ideelt system til håndtering af målinger og data. Det forklarer Adam Brun, chef for forretningsudvikling hos AffaldVarme Aarhus.

”I dag ligger mange data gemt i forskellige lukkede systemer hos leverandørerne, men med Azure bygger vi bro mellem systemerne. Målet med en cloudbaseret infrastruktur som Azure er i stedet at anvende varmedata dynamisk, og at gøre dataene nemt tilgængelige på mobile enheder. Ved at stille data til rådighed og øge gennemsigtigheden, stiger potentialet i anvendelsen markant”, siger han.

Læs også: Flere grønne datacentre i Norden

AffaldVarme Aarhus er nu i gang med at undersøge, hvordan man kan anvende Microsoft Azure som en platform for IoT. Planen er at foretage målinger direkte i Microsoft Azure fremfor i egne applikationer og systemer.

Og der er mange penge at spare for virksomheden. Ved at anvende Azure kan forsyningsvirksomheden opnå besparelser på omkring 100.000 kr. i etableringen af et klassisk målepunkt helt ned til mindre end 5.000 kr. med Azure. Dertil kommer en væsentlig reduktion i driftsomkostningerne.

Læs også: Nordens virksomheder satser på den tredje platform

”Traditionelt set har det været dyrt og eksklusivt for industrien at få systemerne til at tale sammen, men i dag køber du et system, som allerede kan det du ønsker at udvikle”, siger Adam Brun og uddyber:

”Værdikæden mellem måleenheder og intelligente systemer bliver koblet sammen i den fælles portal Azure, og det bliver dermed langt nemmere at høste gevinster fra hele værdikæden og samtidig gøre det i stor skala”. 

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Prædiktiv vedligeholdelse: Undgå nedetid med intelligent vedligeholdelse

12.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når lavpris kræver høj præcision – jem & fix har knækket koden

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

10.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra e-commerce til mursten: Coolshop er gået fysisk

10.03.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Copilot i Dynamics 365: Smartere økonomi og mere robuste forsyningskæder

10.03.2026SCM.dk

Tre selskaber går sammen i ny organisation

10.03.2026SCM.dk

AI forvandler cyberangreb og firedobler angrebstempo

09.03.2026Descartes

Sponseret

God service er ikke længere nok – domæneekspertise bliver stadig vigtigere

06.03.2026Context& A/S

Sponseret

Event hos Microsoft: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense