Aarhus Havn fortsætter godsvæksten i første halvår 2019

Håndteringen af gods på Aarhus Havn fortsatte med at stige i første halvår af 2019, hvor containeromsætningen steg med 56.000 ton, mens omsætningen på foder alene steg med 163.000 ton sammenlignet med samme periode sidste år.

I første halvdel af 2019 blev der håndteret cirka 4.430.000 ton gods på Aarhus Havn, hvilket er en stigning sammenlignet med samme periode sidste år..

08.08.2019

SCM.dk

Det er en stigning på omkring 166.000 ton svarende til 3,9 procent i forhold til samme periode sidste år. Havnedirektør Jakob Flyvbjerg Christensen er da også glad for stigningen, ikke mindst fordi den kommer i forlængelse af en række år med vækst i godsomsætningen.

”I en tid hvor der er generel enighed om, at vores branche står over for en konsolidering, er det særdeles vigtigt, at vi har øget aktivitet på de fleste forretningsområder”, siger han til Danske Havne og fortsætter:

”Vi har brugt nogle år på at trimme forretningen i forventning om, at konsolideringen betyder, at mere gods søger vores vej, og foreløbig ser det ud til at virke som forventet”.

Både container- og bulkområdet er steget
Containeromsætningen, som er en markant del af Aarhus Havns forretningsgrundlag, steg i første halvår af 2019 med cirka 56.000 ton svarende til godt tre procent. Men det er vel at mærke oven på en stigning på 22 procent i antallet af containere de seneste to år.

”Om få måneder får vi Grønlandstrafikken til Aarhus for første gang nogensinde, ligesom flere af vores eksisterende kunder har annonceret nye anløb her i sensommeren/efteråret. Det vil løfte vores containeromsætning yderligere”, siger Jakob Flyvbjerg Christensen.

Læs også: Politikere vil have containere væk fra motorvejen og ud på skibe

Også bulkområdet viste fremgang i årets første seks måneder. Her steg omsætningen af foder alene med 163.000 ton.

- JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle