APM Terminals samler terminaler i Aarhus og Göteborg

Fra d. 1. januar 2020 samler APM Terminals sine havneterminaler i Aarhus og Göteborg i en ny struktur under ledelse af Dennis Lenthe Olesen. APM Terminals Nordics skal styrke samarbejdet og skabe operationelle synergier på tværs af Kattegat.

APM's terminal i Aarhus bliver ledelsesmæssigt lagt sammen med den i Göteborg, når selskabet APM Terminals Nordics bliver en realitet fra 1/1-2020. Foto: APM Terminals.

22.10.2019

SCM.dk

Maersks havneterminalselskab, APM Terminals, har i en årrække drevet terminaler i Aarhus og svenske Göteborg på den anden side af Kattegat. Fra d. 1. januar 2020 får de to enheder en ny fælles ledelse under navnet APM Terminals Nordics, melder selskabet.

Dennis Olesen bliver chef for den nye ledelseskonstruktion. Foto: APM Terminals.

Topposten i den nye konstruktion vil blive indtaget af danske Dennis Lenthe Olesen, og under hans ledelse er tanken at strukturen skal ’styrke samarbejdet og skabe operationelle synergier’, som det hedder. Rent juridisk forbliver terminalerne dog separate selskaber i Danmark og Sverige.

Læs også: Maersk trækker APM Terminals Inland Services ind i hovedforretningen

”Aarhus og Göteborg vil blive stærkere og mere konkurrencedygtige sammen, hvilket også vil have en positiv effekt på vores kundeservice og produktudvikling”, siger chef for Terminals Europe i APM Terminals, Igor Van Den Essen.

Dennis Olesen kom til Maersk i 1991 og derfra videre til APM Terminals i 2005, hvor han har haft en lang række forskellige positioner i Europa og Afrika. Hans nuværende position som Global Head of Operations bliver overtaget af Henrik Kristensen, der i dag er chef for terminalen i Göteborg.

”Jeg ser meget frem til denne nye opgave og at fortsætte med at forbedre vores konkurrencekraft, udnytte nye digitale systemer og kontinuerligt skabe løsninger for vores kunder”, siger Dennis Olesen.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

16.09.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du bedst muligt de gigastore mængder data i forsyningskæden?

15.09.2025Inact ApS

Sponseret

Hans Følsgaard reducerer lageret med 30 millioner kroner

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

28.08.2025SCM.dk

Kunsten at navigere i told-befængt farvand

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle