Automatisering går ikke ud over kvaliteten – tværtimod

Automatisering har langt fra været lig med kvalitetsforringelse hos den populære isproducent Is fra Skarø, der i takt med mere automatisering har oplevet større international succes.

Den økologiske isproducent Is fra Skarø har haft stor succes med at automatisere produktionen på den lille sydfynske ø. Foto: Is fra Skarø..

15.06.2016

SCM.dk

”Enten afvikler vi produktionen eller også automatiserer vi”.

Det var dilemmaet virksomheden Is fra Skarø stod over for for blot et par år siden, skriver mediet idag.dk. Isproducenten valgte at automatisere og det skulle vise sig at være en rigtig god beslutning.

I dag har Is fra Skarø, der holder til på den lille fynske ø af samme navn, flere internationale kunder – blandt andet luftfartsselskabet Singapore Airlines.

”Automatiseringen har kun forbedret vores brand iblandt vores asiatiske kunder, som synes godt om vores nye produktion. Og i næste uge får vi besøg af en japansk kunde, som skal se produktionen”, siger Martin Jørgensen, der er leder af isproducentens forskning- og udviklingsafdeling. 

Automatisering giver en mere cremet is
Da produktionen blev automatiseret indbefattede det alt fra lagertank og transportbånd til datomærkning af de økologiske is.

Automatiseringen har gjort det muligt for virksomheden at følge med efterspørgslen og det uden at det er gået ud over kvaliteten, påpeger Martin Jørgensen. Tværtimod.

”Med det nye anlæg kan vi chokfryse isen. Den kortere fryseperiode betyder mindre krystallisering og dermed en mere cremet is”, siger forsknings- og udviklingschefen.

Læs også: Milliarder at hente i automatisering i Danmark

Han er ikke i tvivl om hvorvidt Is fra Skarø skal tage næste skridt, hvis muligheden opstår:

”Vi håber, at vi snart får råd til en robot, som kan stå for pakning af is. Vi vil gerne frigøre vores ansatte yderligere til andet end det ensidige arbejde”, siger Martin Jørgensen til AutomationsFokus.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

24.10.2025SCM.dk

Vidensarbejdere: Arbejdslivet føles mere krævende end givende

23.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

21.10.2025SCM.dk

5 genveje til succes som CSCO

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

16.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

14.10.2025SCM.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

14.10.2025SCM.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

14.10.2025Inact ApS

Sponseret

Brønnum satser på End2End: Gør Supply Chain til en kommerciel styrke

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed - ISO/IEC 27001 - 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007

Dato

29.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

29.10.2025

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

29.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

29.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

29.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online