Bæredygtighed kommer i centrum på årets Technomania

Dette års Technomania kommer til at have bæredygtighed som et gennemsyrende tema. Ambitionen er at sætte både bredde og dybde på perspektiverne, når det handler om at vise, hvordan teknologi kan understøtte udviklingen af bæredygtig industri og produktion.

Blandt de mange temaer, der stilles skarpt på i hal F er bæredygtige materialer, modulært produktdesign, ressourceeffektiv produktion, bølgeenergi og vertikalt landbrug. Foto: IDA. .

02.06.2021

SCM.dk

Bæredygtighed i alle afskygninger bliver det centrale omdrejningspunkt, når Ingeniørforeningen, IDA til oktober blænder op for teknologieventen Technomania på hi Tech & Industry Scandinavia i Herning. Og forventningerne er i top hos IDA, der melder om stor interesse fra aktører, som ønsker at være en del af programmet i Hal F den 6. og 7. oktober.

”Vi har mødt en forrygende forhåndsinteresse for at være med på Technomania. For eksempel kunne vi allerede i maj lukke listen over oplægsholdere til vores populære talks, ligesom vi p.t. har aftaler i hus med mere end halvdelen af de ca. 20 startups, vi får plads til i Hal F. Så det tegner rigtig godt,” siger Lene Christensen, som er direktør for området Teknologi, Netværk og Kompetence i IDA, i en pressemeddelelse.

Blandt de mange temaer, der stilles skarpt på i hal F er bæredygtige materialer, modulært produktdesign, ressourceeffektiv produktion, bølgeenergi og vertikalt landbrug.

Læs også: Dansk Industri og Fremstillingsindustrien bliver hovedsponsor til hi Award

”Vi bestræber os på at komme ud i alle hjørner af begrebet bæredygtighed. Både når det gælder teknologi, men eksempelvis også i forhold til det bæredygtige arbejdsliv. Alle aktiviteterne tager afsæt i, at der skal være noget interessant at lytte til og noget spændende at se på,” understreger Lene Christensen.

Ud over et tætpakket konferenceprogram med talere fra eksempelvis Google, IBM, Novo Nordisk, Danfoss og LEGO, giver Technomania også plads til dem, der måske bliver morgendagens virksomheder. Nemlig et 500 kvadratmeter stort startup corner, hvor 20 iværksættere vil præsentere deres løsninger.

Selv om meget er på plads bliver også de kommende uger travle for Technomania-temaet hos IDA. På tegnebrættet er bl.a. en paneldebat om Power-to-X og en temaudstilling om brint.

”Der er nok at tage fat på, men vi bliver ved med at proppe gode ideer ind i programmet for Technomania, som vi forventer, at der ligger klar lige inden sommerferien,” afslutter Lene Christensen.

IDAs ”Technomania” foregår i hal F den 6. og 7. oktober.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Annonce

SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia