Bangladesh vil have mere gennemsigtighed i beklædningsindustrien

I Bangladesh vil man gerne have mere gennemsigtighed i beklædningsindustrien. Derfor har man netop annonceret et nyt initiativ, der skal hjælpe med at kortlægge alle beklædningsfabrikker i hele landet.

Ved at kortlægge alle beklædningsfabrikker i Bangladesh håber man på at inspirere til fælles ansvar og ansvarligt indkøb, fortæller Parveen S. Huda, der er Project Manager for DRFM-B. Arkivfoto..

07.08.2017

SCM.dk

For nylig kunne man i Bangladesh annoncere et nyt initiativ, der skal hjælpe med at kortlægge alle beklædningsfabrikker i landet.

Det nye projekt med navnet ”Digital RMG Factory Mapping in Bangladesh” (DRFM) er det første af sin art, som forsøger at kortlægge hele beklædningsindustrien i Bangladesh digitalt og skal blandt andet markere en industri, der transformerer sig mod mere og bedre gennemsigtighed.

Læs også: Rapport: Tekstilproduktion i Myanmar langt fra fair

Projektet, der er lokalt ejet og administreret, indsamler blandt andet troværdige, omfattende og nøjagtige data fra fabrikker på tværs af Bangladesh, som bliver gjort offentligt tilgængelige.

Her kan folk blandt andet læse om fabrikkernes navne, placeringer, antallet af medarbejdere, produkttyper, eksportland og certificeringer.

Derudover bliver fabrikkernes verifikationer crowdsourcet fra offentligheden, så man på den måde kan sikre, at al information forbliver så nøjagtig som muligt.

Inspiration til fælles ansvar
Det digitale kortlægningsprojekt vil blive gennemført af BRAC University’s Center for Entrepreneurship Development og koordineret af BRAC USA, og de strategiske partnere i projekter er Bangladesh Garment Manufacturers and Exporters Association og C&A Foundation.

Læs også: Amazon vil ansætte 50.000 logistikarbejdere

DRFM-B vil blive styret af en Projekt Advisory Committee, herunder repræsentanter for arbejdstagere, NGO’er, arbejdsgivere og brancheforeninger:

”Med det nye projekt kan vi sende et stærkt signal til alle interessenter om, at der sker en transformation inden for beklædningsindustrien", siger Parveen S. Huda, der er Project Manager for DRFM-B, og fortsætter:

"Ved at kortlægge nye oplysninger vil DRFM-B være med til at inspirere til fælles ansvar, ansvarligt indkøb og samtidig bygge videre på eksisterende forbedringsindsatser gennem velinformeret beslutningstagning”.

Supplere igangværende bestræbelser
Ved at igangsætte det nye projekt til en bedre gennemsigtighed er planen også at supplere igangværende bestræbelser på at forbedre diverse forsyningskæder:

”Med det nye projekt håber vi, at vi gennem øget tilgængelighed af informationer kan være med til at etablere et stærkt marketing- og brandingværktøj til beklædningsindustrien i Bangladesh”, siger Siddiqur Rahman, der er BGMEA President.

Kortlægningen af de insamlede data vil være tilgængelig i midten af 2018. Den endelige version af kortet, der viser alle de beklædningsproducerende distriker i Bangladesh, forventes færdig i løbet af 2021.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

01.05.2026SCM.dk

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros optimerer forsyningskæden med fokus på økologi

30.04.2026SCM.dk

10 % af råvareimport er sårbar for kriser

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup