Bekymringen for cybertruslen er steget støt de senere år

Bekymringen for cybertruslen fortsætter med at vokse i dansk erhvervsliv og i den offentlige sektor. Det knytter sig til den geopolitiske situation og konflikten mellem Vesten og Rusland. Det har fået 4 ud af 10 organisationer til at implementere nye sikkerhedstiltag som følge af konflikten, og AI spiller en stigende rolle i arbejdet med cybersikkerhed. Det viser PwC’s Cybercrime Survey 2024.

"Vi har set, at bekymringen for cybertruslen er steget støt de senere år, hvor digitalisering og afhængighed af teknologi gør organisationer mere sårbare over for komplekse og målrettede angreb. Øget opmærksomhed på cybersikkerhed er derfor blevet en nødvendig prioritet for både virksomheder og offentlige institutioner”, siger Mads Nørgaard Madsen, partner og leder af PwC’s Consulting. Foto: PwC

18.11.2024

SCM.dk

Det er 10. år i træk, at PwC tager temperaturen på arbejdet med cybersikkerhed i dansk erhvervsliv og den offentlige sektor. Undersøgelsen viser, at temaet kun har fået højere prioritet, og bekymringen for cybertrusler fortsætter med at vokse i det danske erhvervsliv og den offentlige sektor. Hele 60 procent af de adspurgte virksomheder angiver, at de er mere bekymrede for de cybertrusler, de står over for i dag, sammenlignet med for 12 måneder siden. I 2023 svarede 54 procent det samme, og i 2022 var det 51 procent.

"Vi har set, at bekymringen for cybertruslen er steget støt de senere år, hvor digitalisering og afhængighed af teknologi gør organisationer mere sårbare over for komplekse og målrettede angreb. Øget opmærksomhed på cybersikkerhed er derfor blevet en nødvendig prioritet for både virksomheder og offentlige institutioner”, siger Mads Nørgaard Madsen, partner og leder af PwC’s Consulting. Han fortsætter:

“For 10 år siden var der også relativ stor bekymring for cyberangreb i de danske virksomheder, men det blev ikke i samme grad fulgt op med konkrete tiltag og investeringer i sikkerhed. Dette har ændret sig, og i de seneste år har vi set, at flere afsætter ressourcer til at ruste sig mod og håndtere cyberkriminalitet og sikkerhedshedshændelser”.

PwC’s Cybercrime Survey 2024 viser desuden, at den stigende bekymring for cybertruslen knytter sig til den geopolitiske situation. Blandt de virksomheder, der udtrykker øget bekymring, angiver 79 procent, at konflikten mellem Rusland og Vesten har indflydelse på deres bekymringsniveau. 

“Med den øgede spænding mellem stormagter og en øget brug af cyberangreb som en del af moderne konflikter, bliver både offentlige og private organisationer i Danmark mere opmærksomme på deres sårbarhed over for angreb fra statsstøttede aktører, og en stor andel af organisationer har derfor også implementeret nye cybersikkerheds tiltag”, fortæller Mads Nørgaard Madsen. 

Han henviser til, at 40 procentaf virksomhederne ifølge Cybercrime Survey 2024 har implementeret nye cybersikkerhedstiltag. Disse omfatter både forebyggende foranstaltninger til at forhindre hændelser og beredskabsforanstaltninger, der styrker deres evne til hurtigt og effektivt at reagere, hvis de bliver ramt af et cyberangreb.

“Vi ved, at alle kan blive ramt af et cyberangreb, og når uheldet er ude, kan det få store konsekvenser for en organisation. Derfor ser vi, at mange forsøger at forebygge og for eksempel sikre, at man kan genoprette organisationens systemer og netværk, hvis uheldet er ude, blandt andet gennem en velafprøvet beredskabsplan, og samtidig sætte ind med forebyggende initiativer som for eksempel awareness-træning af medarbejderne, med videre”, udtaler Mads Nørgaard Madsen. 

PwC Cybercrime Survey viser desuden, at virksomhederne anser de organiserede kriminelle for en større trussel end tidligere, når det kommer til cyber- og informationssikkerhed. Således svarer hele 78 procent i år, at organiserede kriminelle er blandt de største trusler mod deres virksomhed (mod 65 procent sidste år). Det er de samme trusler, der fylder i trusselslandskabet som for 10 år siden, da PwC lavede surveyen første gang, men alle truslerne vægtes højere. Især fremgangen fra organiserede kriminelle er steget markant på 10 år.

"Bekymringen for organiserede kriminelle grupper stiger, i takt med at disse aktører bliver mere sofistikerede og udnytter avancerede teknologier som AI og automatisering til at udføre komplekse cyberangreb. Den øgede digitalisering og globalisering af kriminalitet gør det sværere for traditionelle forsvarsmekanismer at følge med”, forklarer Mads Nørgaard Madsen. 

Ifølge Cybercrime Survey fortsætter de danske virksomheder med at øge budgetterne inden for cyber- og informationssikkerhed. Således forventer 66 procent af virksomhederne at bruge endnu flere midler på bekæmpelse af cyberangreb. Blandt dem, der forventer at øge budgettet, svarer 64 procent, at de forventer at øge det med mere end 10 procent over de kommende 12 måneder.

“Cybercrime Survey viser, at danske virksomheder i stigende grad tager truslen fra organiserede kriminelle alvorligt. Som reaktion på de voksende cybertrusler, herunder ransomware og phishing-angreb, har mange virksomheder øget deres budgetter til at bekæmpe cyberangreb. Denne udvikling afspejler en stigende bevidsthed om, hvor kritisk cybersikkerhed er for virksomheders drift og beskyttelsen af deres data”, understreger Mads Nørgaard Madsen.

Læs også: Salg af logistikrobotter foregår med rekordfart

På listen over de højst prioriterede investeringer inden for cybersikkerhed stiger AI fra 12 procent i 2023 til hele 25 procent i 2024. Set over en tre-årig periode er der sket en femdobling. Ifølge undersøgelsen angiver 61 procent af virksomhederne, at de enten anvender eller planlægger at implementere AI i deres cybersikkerhedsstrategier, hvilket er en stigning fra 43 procent i 2023.

“Stigningen i brugen af AI vidner om den hastighed, som AI har udviklet sig med, og der er ingen tvivl om, at automatisering og intelligent dataanalyse er afgørende for at holde trit med de stadigt mere komplekse trusselsbilleder", slutter Mads Nørgaard Madsen. 

Kilde: PwC

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026AGR

Sponseret

AI i lagerstyring: Mere præcision, mindre mavefornemmelse

21.01.2026SCM.dk

Her er Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

19.01.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra mavefornemmelser til fakta: sådan arbejder DFDS med data i driften

16.01.2026SCM.dk

Virksomheder arbejder i blinde med skygge-AI

16.01.2026Context& A/S

Sponseret

Trade365 skaber hurtigere processer og et fremtidssikret ERP-fundament

15.01.2026SCM.dk

Epx kan bygge bro til tekniske videregående studier

15.01.2026SCM.dk

Humanoide robotter kan blive næste AI-boble

14.01.2026SCM.dk

Tech chef: Techbranchen kæmper med tillidskrise midt i AI-kapløbet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn