Biller først i Danmark med køb-nu-betal-senere løsning til B2B

Køb-nu-betal-senere betalingsløsninger har hidtil været forbeholdt danske forbrugere. De bliver nu også tilgængelig for danske B2B-virksomheder gennem fintech-virksomheden Billers nordiske ekspansion ind i Danmark, hvis køb-nu-betal-senere løsning er skræddersyet til B2B-virksomheder.

Christoffer Worsøe, landechef for Biller i Danmark, synes, det er overraskende, at der endnu ikke findes køb-nu-betal-senere løsninger til B2B-handel. Foto: Biller.

20.06.2022

SCM.dk

Med Billers indtog i Danmark kan danske B2B-virksomheder nu tilbyde deres erhvervskunder en køb-nu-betal-senere løsning. En service, der ellers hidtil kun har været tilgængelig for danske forbrugere. 

"Af en eller anden grund findes køb-nu-betal-senere kun til forbrugerne i dag. Det er overraskende, når man tænker på, at det giver langt mere mening for virksomheder, der får enkel og billig kredit uden administrativt bøvl”, siger Christoffer Worsøe, der er landechef for Biller i Danmark.

Efter lanceringen i Holland i 2021 blev Biller i januar 2022 opkøbt af Banking Circle Group, en global leder inden for finansiel infrastruktur. Erfaringer fra Holland viser, at webshops, der integrerer en køb-nu-betal-senere løsning vil opleve, at køberne fylder indkøbskurven op med flere varer, simpelthen fordi de kan købe det, de har brug for her og nu til deres virksomhed og betale senere. 

Billers erfaring er også, at webshops kan opleve en øget konvertering på 10-30 procent ved at tilføje muligheden for at købe nu og betale senere. 

Undersøgelser fra Dansk Erhverv understøtter det store potentiale ved at gøre e-handel og generelt B2B-handel mere gnidningsfrit. For i sidste ende afskrækker det virksomhederne fra at købe online, når det er besværligt. Dansk Erhverv peger på, at 41 procent af danske virksomheder mener, det er svært at forhandle kredit på nettet. 

Læs også: Mærsk moderniserer sine betalingssystemer

"Der er i mine øjne ingen tvivl om, at vi, ved at digitalisere og automatisere adgang til kredit og køb på faktura i webshops, får fjernet nogle af de barrierer, der afholder mange SMV'er fra at komme i gang med e-handel i dag. Derfor ser jeg det som et både spændende og relevant initiativ", siger Niels Ralund, som er e-handelsdirektør i Dansk Erhverv. 

Hele 37 procent af de danske virksomheder foretrækker at købe på faktura online. Men en virksomhed er ofte nødt til at købe for flere hundrede tusinde kroner om året, før det for alvor kan betale sig for en webshop at tilbyde dem betaling på faktura.

Kreditgodkendelse tager ofte 1-2 uger og kræver meget administration, og det afskrækker mindre virksomheder fra e-handel. Det besvær, der er forbundet med at handle online, får mindre virksomheder til at samle ordrer i nogle få webshops for at kunne udskyde betalinger. Det er netop her, at Biller ser et stort vækstpotentiale i at blive den foretrukne betalingsform for virksomheder.  

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

SCM.dk

IFS lancerer AI-platform til logistikstyring

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia