Blandede holdninger til ny transportminister

I går overtog Liberal Alliances Ole Birk Olesen Transport-, Bygnings-, Boligministeriet fra Hans Christian Schmidt. Det har affødt en del forskellige reaktioner i transport- og logistikbranchen.

Den nye minister var en ombejlet herre ved mandagens overdragelsesreception i Transport-, Bygnings-, Boligministeriets mødecenter. Foto: Anders Kampmann.

29.11.2016

Anders Kampmann, SCM.dk

Som del af den nye trekløverregering under ledelse af Lars Løkke Rasmussen (V) fik Danmark i går en ny transport-, bygnings- og boligminister i form af 43-årige Ole Birk Olesen fra Liberal Alliance. Han overtog hvervet fra Venstres Hans Christian Schmidt (V) ved en velbesøgt reception i ministeriets mødecenter.

Læs også: Virksomheder vil have bedre veje

Den nye minister kommer til jobbet uden den store erfaring på området, men udgangspunktet i regeringsgrundlaget for V-LA-K-regeringen og de første udmeldinger fra Ole Birk Olesen selv, har allerede givet reaktioner rundt omkring i den danske transportsektor.

Ved gårsdagens overdragelsesseance gentog Ole Birk Olesen de tre transportrelaterede målsætninger fra regeringsgrundlaget, der mest fokuserer på persontrafik. Dels skal der anlægges flere veje, ligesom de eksisterende skal forbedres – ”De danske bilister får slet ikke værdi nok for de høje afgifter, de betaler”, som Ole Birk Olesen sagde – dels skal flere togruter konkurrenceudsættes, og endelig skal der åbnes for konkurrence på taxaområdet.

Glæde for vejinvesteringer
På vejfronten er Hærvejsmotorvejen i Sønderjylland og nordpå blandt de centrale punkter for regeringen, hvilket skaber glæde i regionen, hvor både Ole Birk Olesen og Hans Christian Schmidt i øvrigt stammer fra.

”Det er en meget stor glæde. Med hensyn til vækst og infrastruktur vil det styrke ikke kun Haderslev, men hele Sønderjylland”, siger borgmester H. P. Geil (V) til Jyske Vestkysten om planerne, der bl.a. vil give områdets borgere nemmere adgang til lufthavnen i Billund.

Vejinvesteringerne skaber også smil hos Dansk Industri, hvor branchedirektør for Transport, Michael Svane, over for SCM.dk understregede, at han er ”optimistisk” i forhold til den nye minister, der kommer med ”nogle gode mærkesager” og at det er ”godt at der bliver lagt op til at bruge nogle penge på nogle vigtige områder”.

Han savnede dog fokus på luftfarten, et område, der ikke er nævnt i regeringsgrundlaget, hvilket har skabt panderynker i branchen, hvor man også er bekymret over Liberal Alliances positive holdning til selskaber som Ryanair og Uber.

”Men vi skal jo lade tvivlen komme ham til gode. Når han har ministerposten med ansvaret, kan det være, han ser vigtigheden i et sundt, dansk luftfartserhverv, og et sundt europæisk luftfartserhverv i det hele taget”, siger formand for flyvebranchens personaleunion, Thilde Waast, til DR.

Ingen gratis Storebæltsbro
En af Liberal Alliances mærkesager på vejtransportområdet har længe været en fjernelse af afgiften for at køre over Storebæltsbroen for både person- og lastbiler. Den strategi er imidlertid ikke en del af regeringsgrundlaget og over for Ingeniøren har Ole Birk Olesen anerkendt det forhold, hvorfor målsætningen må betragtes som værende lagt på is indtil videre.

Læs også: Tidligere minister bliver direktør for ITD

Endelig peger dette indlæg i Børsen fra adm. direktør for Danske Speditører, Martin Aabak, på at også andre ministerier skal tænke på transporten. Aabak opfordrer således den nytiltrådte erhvervsminister, Brian Mikkelsen (K), til bl.a. at nedsætte ”et logistisk vækstteam”, der kan være med til at ”sikre Danmark en rolle som speditions- og logistikcentrum for Nordeuropa.”

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK