Bred opbakning til renere lastbiler i USA

De kommende, strammere regler for CO2-udslip fra de amerikanske lastbiler møder opbakning ikke bare fra miljøinteressenter, men også fra lastbilbranchen og transportfirmaerne. Flere fremskridt er dog nødvendige, påpeger miljøorganisation.

Der er bred opbakning til de kommende, strammere udledningsregler i USA - også fra branchen. Foto: Flickr/Elizabeth McClay.

11.10.2016

SCM.dk

Med start næste år bliver reglerne for udledningen af drivhusgasser, primært CO2, fra lastbiler i USA strammet væsentligt op, som tidligere berettet her på sitet. Det er fase 2 i Obama-administrationens drivhusgasprogram, der frem mod 2027 gradvist vil se de nye standarder blive indfaset med, ifølge planerne, massive gevinster for både miljø og økonomi i vente.

Læs også: Fremtidens lastbiler skal vinke farvel til diesel

Ikke overraskende, så har strategien udløst glæde hos miljøorganisationer landet over, skriver SupplyChainBrain. I en udtalelse fra Environmental Defense Fund (EDF), udtaler organisationens direktør, Fred Krupp, at standarderne ”… vil reducere klimaforurening, beskytte folkesundheden, gøre os mere energiuafhængige og spare penge for både vognmænd og kunder.”

Måske knap så ventet, så er der også støtte at hente til reglerne fra både lastbilproducenter, speditører, shippingvirksomheder og flere store selskaber i fremstillingssektoren. Ifølge EDF har mere end 300 virksomheder, herunder PepsiCo, Wal-Mart, General Mills og Campbell Soup Co., vendt tommelfingeren op for de kommende standarder.

For selve trucking-industrien er det i høj grad de lovede besparelser til brændstof – notorisk en af de største udgiftsposter for virksomhederne – der lokker. Mere brændstofeffektive lastbiler vil derfor være godt for både forretningen og miljøet.

Yderligere forbedringer er nødvendige
Alligevel skal man dog ikke se frem til store reduktioner i CO2-udledningen fra sektoren. Den forventede vækst i antallet af kørte kilometer vil derimod betyde, at udslippet kommer til at ligge nogenlunde konstant, siger chef for supply chain-partnerskaber i EDF, Jason Mathers, og understreger, at der skal og vil ske endnu flere forbedringer på området efter 2030.

Interessant er det, påpeger Mathers, at trucking-industrien ikke har kopieret den modstand overfor myndighedernes bestræbelser på at forbedre brændstofeffektiviteten, som man har set fra personbilproducenternes side. I stedet forholder producenterne sig til kundernes krav om grønnere køretøjer og bakker op om de nye, ”commonsense”-standarder via proaktivt engagement.

Læs også: Kommende ellastbil bliver nu helt CO2-fri

Alt i alt kalder han de nye standarder for ”et godt solidt skridt”, men peger samtidig på, at de føderale myndigheder godt kan gå endnu længere i deres bestræbelser på at skære i CO2-udledningerne fra industrien. Som inspiration arbejder EDF selv med at forbedre brændstofforbruget i den enkelte lastbil via en række praktiske tiltag omkring kørevaner og ny teknologi.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

SCM.dk

EU-regler kan bremse brugen af genanvendt plast

SCM.dk

OT-sikkerhed lever et skjult og risikofuldt liv i mange virksomheder

24.06.2026SCM.dk

Fagorganisation: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

23.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vinder af LED-sikkerhedslampe

19.06.2026SCM.dk

STARK styrker ledelsen af nyt distributionscenter

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams