Briternes pakker kommer for sent

En ud af ti onlineordrer i Storbritannien bliver ikke leveret til tiden, viser en undersøgelse foretaget af logistik- og kommunikationsfirmaet Prolog.

22.05.2012

SCM.dk

Foto: Photos.com. .

At en ud af ti onlineordrer på de britiske øer ikke når frem i rette tid, får ikke Ian Dignum, kommerciel direktør i logistikhuset Prolog, til at klappe i hænderne:

”At 9,88 procent af leveringerne ikke overholder det lovede, er for højt et tal til at sikre kundernes loyalitet.”  

Og der er plads til endnu flere forbedringer. Blandt de 31 e-forhandlere, der fik endevendt deres leveringsmønstre i undersøgelsen, tilbød under en fjerdedel kunden at afgive specifikke instruktioner, såsom særligt leveringssted, skriver logisticsmanager.com.

- JKK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

28.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Sådan får du flow i intralogistikken med MES og WMS i samspil

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle