CHEP og REMA forlænger aftale om cirkulære paller

Ny femårig aftale skal øge brugen af genanvendelige paller i detailhandlen. Samarbejdet skal styrke effektivitet og reducere CO2 i forsyningskæden.

Foto: CHEP Danmark og REMA Distribution Danmark

27.04.2026

SCM.dk

CHEP Danmark og REMA Distribution Danmark har forlænget deres samarbejde med en ny femårig aftale med fokus på cirkulær logistik og effektiv forsyningskæde.

Aftalen bygger videre på brugen af CHEPs poolingmodel, hvor paller deles, repareres og genanvendes på tværs af værdikæden. Målet er at øge andelen af genanvendelige paller og samtidig reducere spild og ressourceforbrug.

Samarbejdet skal blandt andet accelerere udfasningen af traditionelle engangspaller og øge brugen af de genanvendelige blå CHEP-paller i detailhandlen.

Vi er stolte af vores partnerskab med REMA Distribution Danmark. Forlængelsen af samarbejdet med yderligere fem år afspejler vores fælles engagement i den cirkulære økonomi.

Karsten Ehrhardt, Country General Manager i CHEP Danmark

Ifølge parterne er pooling en central del af logistikstrategien, da det gør det muligt at optimere håndtering og cirkulation af paller i hele forsyningskæden.

CHEPs poolingsystem hjælper os med at gøre vores forsyningskæde mere effektiv. Ved at opfordre vores leverandører til at anvende genanvendelige paller tager vi et vigtigt skridt mod at minimere brugen af hvide paller.

Patrick Kasper Alsted Christensen, driftschef for returterminalen hos REMA Distribution Danmark

Aftalen skal samtidig motivere flere leverandører til at tage cirkulære løsninger i brug, hvilket kan styrke både effektivitet og bæredygtighed i detailhandlens logistik.

Udviklingen afspejler en bredere tendens, hvor virksomheder i stigende grad arbejder med genbrug og standardisering af transportmateriel for at reducere omkostninger og CO2-aftryk i supply chain.

Om CHEP og Rema Distribution Denmark

CHEP er en global leder inden for løsninger til forsyningskæder. Sammen med producenter, fremstillingsvirksomheder, detailhandlere og logistikpartnere understøtter CHEP en smart og bæredygtig bevægelse af varer i mere end 60 lande.

Gennem sit netværk baseret på princippet om at dele, reparere og genbruge paller, kasser og containere hjælper CHEP virksomheder med at optimere deres forsyningskæder, reducere omkostninger og minimere miljøpåvirkningen fra deres aktiviteter. 

CHEP kombinerer sit lederskab inden for cirkularitet – som bidrager til at reducere emissioner, affald og engangsemballage – med fokus på robusthed for at opbygge fremtidssikrede forsyningsnetværk gennem data, skala og samarbejde.

Med operationel ekspertise, der er betroet af verdens førende brands, betjener CHEP primært kunder inden for dagligvarer (fx tørvarer, kolonial, husholdningsprodukter, sundhed og personlig pleje, friske fødevarer og drikkevarer), detailhandel, automotive og generel industri.

CHEP er en del af Brambles Group og administrerer ca. 347 millioner paller og containere gennem et netværk af mere end 750 servicecentre. Virksomheden beskæftiger cirka 11.000 medarbejdere globalt, med de største aktiviteter i Nordamerika og Europa.

For mere information, besøg www.chep.com

REMA Distribution leverer til REMA 1000 og andre kæder inden for dagligvare-, convenience- og foodservice‑segmenterne gennem stærke partnerskaber. Fra hovedkontoret og distributionscenteret i Horsens betjener REMA Distribution dagligt mere end 1.200 butikker, restauranter og hoteller i hele Danmark.

Virksomhedens mission er at levere et stærkt sortiment og effektive koncepter, der skaber konkurrenceevne for samarbejdspartnerne, understøttet af en effektiv distributionsstruktur. REMA Distributions arbejde dækker hele værdikæden – fra idé til færdigt produkt.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.05.2026SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

12.05.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Ergonomiske løsninger hos RPC Superfos

SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

07.05.2026SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

06.05.2026SCM.dk

Danske forsyningskæder er kun 4 procent cirkulære

06.05.2026SCM.dk

Esbjerg Havn udpeget som global grøn industriklynge

05.05.2026SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

01.05.2026SCM.dk

Geopolitisk krise øger behovet for grøn brint

30.04.2026SCM.dk

Matas-lager får guld for ansvarlig drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Konference
Mød Delfi Technologies på Uniconta Partnerdagen 2026

Delfi Technologies deltager på Partnerdagen hos Uniconta, hvor vi sætter fokus på, hvordan virksomheder kan optimere lagerstyring og arbejdsgange med intelligente mobile løsninger.

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nyborg Strand Hotel & Konference

AlfaPeople
Webinar
From AI curiosity to business value

A 45-minute introduction AI is everywhere right now, but knowing where to start (or what to do next) isn’t always clear. Maybe you’ve explored a few tools. Maybe AI is already on your roadmap. But turning that into real business value? That’s the challenge.

Dato

21.05.2026

Tid

14:00

Sted

Teams, Online

Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense