Coca-Cola-flasketapperi øger transparensen i supply chain

Cola-Cola HBC har indgået et partnerskab med it-platformudbyderen Sedex for at styrke gennemsigtigheden i sin supply chain.

Coca-Cola HBC har hovedsæde i Schweiz og tapperier i 28 lande. Foto: Coca-Cola HBC. .

27.05.2014

SCM.dk

"I Coca-Cola HBC mener vi, at bæredygtig og ansvarlig vækst går hånd i hånd med en positiv og åben relation med vores leverandører, samfundet og den verden, vi lever i. Ved at øge gennemsigtigheden hele vejen gennem vores supply chain, vil Sedex hjælpe os med leverandørsamarbejdet og i sidste ende sikre en langsigtet bæredygtighed i vores produkter og vores forretning”, siger Gary Brewster, emballagechef i Coca-Cola HBC, til supplymanagement.com.     

Coca-Cola HBC er verdens næststørste flasketapper af Coca-Colas produkter og havde i 2013 en omsætning på 6,9 milliarder euro.

”Samarbejdet med Sedex vil give Coca-Cola HBC en bedre forståelse af sin supply chain og sikre, at de etiske og bæredygtige retningslinjer bliver fulgt til punkt og prikke”, siger Carmel Giblin, CEO i Sedex, til supplymanagement.com.

Læs også: Grønne indkøb a la Hilton

Sedex' samarbejdsplatform for supply chain-data har cirka 36.000 medlemmer blandt indkøbere, leverandører og revisionsfirmaer.  

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

14.10.2025SCM.dk

8 ud af 10 forbrugere vil gerne købe grønt – men tre benspænd står i vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Bredana Axcite A/S
Webinar
Står I overfor at skulle vælge jeres næste ERP-løsning?

Måske kommer I fra Dynamics AX eller et andet ældre system og går med overvejelsen, om Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management (FO) er det rigtige valg eller dækker Dynamics 365 BC jeres behov.

Dato

26.11.2025

Tid

10:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

26.11.2025

Tid

13:00

Sted

Online