Corona sætter vedvarende spor i produktionsvirksomheder

Ovenpå coronapandemien har virksomheder måtte lægge kursen om. Flere investerer i digitalisering og derfor også master data management. Det ser man i halvårsregnskabet hos århusianske Stibo Systems, der leverer MDM-løsninger.

Coronakrisen har fremskyndet efterspørgslen på MDM- og cloud-løsninger. Arkivfoto..

08.12.2020

SCM.dk

"Ved pandemiens begyndelse blev det hurtigt klart, hvilke virksomheder der led mindst og havde fremgang. For eksempel kunne store onlinebutikker, der i forvejen havde modne master data management-løsninger på plads, straks reagere på den øgede efterspørgsel på deres varer. Det har man lært af ovre i produktionsleddet, hvor man har fremskyndet sin MDM i erkendelse af, hvor meget det løfter ens evne til at digitalisere sin forretning”.

Sådan beskriver Jesper Ejlersen, administrerende direktør for Stibo Systems, udviklingen på markedet efter COVID-19 lukkede verden ned i en pressemeddelelse. Virksomheden har set et dramatisk skifte i sin forretning i kølvandet på COVID-19: Fra næsten stilstand til et V-formet opsving siden august, hvor efterspørgslen er steget voldsomt i brancher, hvor potentialerne for at drage fordel af den stigende digitalisering er størst, blandt andet detail, finans og produktion.

Læs også: Coronakrisen deler IT-branchen i tabere og vindere

I dag står virksomheden med et afsluttet halvårsregnskab med en ordretilgang 165% højere end forventet. ”På trods af pandemien har vores salg derfor slået rekorder fra august til oktober. Med et salg på 112 mio. kr.er det det bedste kvartal i Stibo Systems' historie. 37 % af de nye kunder er produktionsvirksomheder som Carl Zeiss og Saint-Gobain. I den sektor er der en voksende forståelse for, hvor meget mere gnidningsfrit man kan arbejde sammen med leverandører, kunder og partner, når manhar installeret en ordentlig MDM-løsning”, fortsætter Jesper Ejlersen.

Væksten i det sidste halve år af 2020 er så høj, at virksomheden forventer at nå et break-even inden nytår, så de går ind i 2021 med et overskud.

Ifølge Jesper Ejlersen har pandemien også fremskyndet en anden tendens, nemlig cloud-løsninger: "Andelen af nye kunder, der vælger en MDM-løsning baseret på software-som-service er steget til 88 % sammenlignet med 60 % i samme periode sidste år. Vores abonnementsbaserede omsætning er derfor steget med 19,5 % i samme periode," fortæller direktøren. "Blandt vores eksisterende kunder skifter flere end nogensinde før fra permanente licenser over til en abonnementsbaseret licensmodel via software-som-service. Virksomhederne opnår større fleksibilitet og en bedre udnyttelse af deres IT-folk ved at gå i skyen."

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

22.05.2025SCM.dk

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

22.05.2025SCM.dk

Plastprisen 2025 går til genanvendelse af stikkontakter

20.05.2025SCM.dk

Elbiler og tariffer fører til øget elforbrug om natten

19.05.2025GS1 Denmark

Sponseret

Sådan kan emballagesystemer hjælpe med at strukturere din emballage

19.05.2025SCM.dk

Endnu en hæder til Brødrene Dahls sociale indsats

19.05.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

15.05.2025SCM.dk

EWII har sat strøm til Danmarks største batteri

15.05.2025PALOMAT

Sponseret

ALBERTINA Machinery sparer tid og penge med PALOMAT® Inline

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

26.05.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

28.05.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27005 Risk Manager

Lær at mestre implementering og risikoledelse i forbindelse med informationssikkerhed (ISRM) baseret på ISO/IEC 27005.

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 31000 Risk Manager - certificeret af PECB

Forstå implementeringen af rammerne for risikoledelse baseret på ISO 31000

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Auditor - certificeret af PECB

Lær at mestre auditteknikker og få kompetencer til at lede en audit af et ledelsessystem for informationssikkerhed (ISMS) og et auditteam.

Dato

01.06.2025

Sted

Online