Cyberangreb nummer to på én uge rammer søfartsindustrien

Et cyberangreb på IMO den 1. oktober er det andet til at ramme søfartsindustrien på en uge. Angreb på IT-systemerne skaber i bedste tilfælde forstyrrelser og forsinkelser i havnene. I værste tilfælde vil det få større konsekvenser for verdenshandlen, der er stærkt afhængige af skibstransporten.

I en tid hvor forsyningskæder forsøger at komme tilbage til normal ovenpå coronapandemien, er rederierne særligt udsatte. Arkivfoto..

06.10.2020

SCM.dk

FN-agenturet International Maritime Organization udmeldte torsdag at organisationen havde været udsat for et cyberangreb, der påvirkede dens hjemmeside, interne systemer og web-baserede services. Det er det andet angreb på en uge i søfartsindustrien, skriver Supply Chain Brain. Det første kom tidligere på ugen mod franske containertransportvirksomhed og rederi CMA CGM.  

Angrebene skaber bekymring i branchen, der forsøger at håndtere den uventede efterspørgsel under coronapandemien, samt forbereder sig på øgede aktivitet frem mod jul.

Udsat overfor ransomware

Et 2017-cyberangreb A.P.Møller-Mærsk fik folks øjne op for, hvad konsekvenserne af cyberangreb kan være for den enkelte virksomhed, søfarsindustrien og verdenshandlen som helhed.

”Hvis kystbaserede systemer ikke er tilgængelige til at booke containere, kan skibe ikke læsse på og genere indtægter. Målrettede angreb mod rederier er derfor lukrative for ransomware operatører”, siger Ken Munro, en sikkerhedsspecialist ved Pen Test Partners, et cybersikkerhedsfirma med kunder i den maritime industri.

Læs også: Rapport: Cybertrusler udgør faktisk kun 10 procent af verdens supply chain disruptions

Angrebet på Mærsk endte med at koste virksomheden 300 millioner amerikanske dollars. Det svarer til næsten to milliarder danske kroner.

Det er endnu ikke til at sige om de seneste angreb vil få generelle, dybe konsekvenser for verdenshandlen, eller det blot vil være en mindre forstyrrelse. Men i en tid, hvor forsyningskæder forsøger at komme tilbage til normal ovenpå coronapandemien, er rederierne særligt udsatte.

Kilde: Supply Chain Brain 

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når pris og præcision mødes i rummet

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

18.03.2026SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

17.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber accelererer AI-innovation inden for logistik og supply chain i samarbejde med NVIDIA

17.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Middelfart Kommune: Digital buffet giver overblik på sekunder

17.03.2026SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

16.03.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Når ERP understøtter både drift og udvikling hos Energi Fyn

16.03.2026SCM.dk

It-flaskehalse: Sådan skyder du genvej og udnytter vibe coding til konkrete projekter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online