Danske ledere har klar favorit til præsidentvalg

Næsten halvdelen af danske ledere vurderer, at resultatet af det amerikanske præsidentvalg har betydning for deres virksomhed. Samtidig ville der blive tale om en jordskredssejr til demokraterne, hvis danske ledere kunne stemme ved valget til november. Det viser en ny undersøgelse blandt mere end 1.000 medlemmer af den faglige organisation, Lederne.

”Tallene understreger og bekræfter at det amerikanske præsidentvalg på en række områder forventes have stor betydning for danske ledere og deres virksomheder. I en global verden, og med USA som et af vores vigtigste samhandelslande og største eksportmarked, er det afgørende at Det Hvide Hus er beboet af en både moderne, fremsynet og globalt tænkende leder”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, som er landets største faglige organisation for ledere. Foto: Lederne

12.09.2024

SCM.dk

Danske erhvervsledere vil holde et vågent øje med begivenhederne i USA, når de amerikanske vælgere den 5. november skal til stemmeurnerne. I en ny spørgeundersøgelse blandt 1.062 privatansatte ledere i Danmark svarer hele 43 procent således, at det har direkte betydning for deres virksomhed, hvem der vælges til præsident i USA.

”Tallene understreger og bekræfter at det amerikanske præsidentvalg på en række områder forventes have stor betydning for danske ledere og deres virksomheder. I en global verden, og med USA som et af vores vigtigste samhandelslande og største eksportmarked, er det afgørende at Det Hvide Hus er beboet af en både moderne, fremsynet og globalt tænkende leder”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, som er landets største faglige organisation for ledere.

Stod det til danske ledere, burde der da heller ikke være nogen tvivl om, hvem som indtager det ovale kontor efter valget til november. Hele 89,1 procent peger på Kamala Harris som den kandidat, der vil være bedst for virksomhedens fremtid, mens kun 3,1 procent peger på Donald Trump.

”Det er nok et udtryk for den dybe skepsis, mange danskere generelt har overfor Donald Trump. Men samtidig er det bemærkelsesmæssigt med tanke på, at en stor del af de amerikanske erhvervsledere fremhæver netop økonomien som et af de områder i USA, hvor Republikanerne står stærkest”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

”Samtidig repræsenterer Trump en ledelsesstil, som ligger langt fra, hvad de fleste danskere vil betegne som god ledelse. Ifølge en ny, stor generationsanalyse fra Lederne efterspørger vi blandt andet egenskaber som ansvarlighed, retfærdighed, anerkendelse og empati hos vores ledere. Og det er måske ikke ligefrem de første ord, man tænker på, når talen falder på Donald Trump”, vurderer Bodil Nordestgaard Ismiris.

Læs også: Stærke relationer reducerer risici

I den nye spørgeundersøgelse peger de privatansatte ledere også på, hvilke politiske områder i USA, som har særlig betydning for ledernes arbejdsplads eller virksomhed. Her er de to klare topscorere henholdsvis økonomi (64,5 procent) og handel (48,3 procent), mens energi, klima og sikkerhed følger et stykke efter.

Kilde: Lederne

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

20.06.2025SCM.dk

CSCO'er er i fuld gang med at navigere i den perfekte storm

18.06.2025SCM.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025SCM.dk

Klimarådet efterlyser politisk handling på Danmarks globale klimaaftryk

17.06.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Driftssikkerhed i højsædet: CMP satser igen på Terberg

16.06.2025Implement Consulting Group

Sponseret

From Threat to Action: Navigating Cybersecurity

10.06.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Vejen til en mere robust og agil supply chain starter med sammenhængende data

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra just-in-time til just-in-case: Robuste forsyningskæder i en ustabil verden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online