Danske ledere har klar favorit til præsidentvalg

Næsten halvdelen af danske ledere vurderer, at resultatet af det amerikanske præsidentvalg har betydning for deres virksomhed. Samtidig ville der blive tale om en jordskredssejr til demokraterne, hvis danske ledere kunne stemme ved valget til november. Det viser en ny undersøgelse blandt mere end 1.000 medlemmer af den faglige organisation, Lederne.

”Tallene understreger og bekræfter at det amerikanske præsidentvalg på en række områder forventes have stor betydning for danske ledere og deres virksomheder. I en global verden, og med USA som et af vores vigtigste samhandelslande og største eksportmarked, er det afgørende at Det Hvide Hus er beboet af en både moderne, fremsynet og globalt tænkende leder”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, som er landets største faglige organisation for ledere. Foto: Lederne

12.09.2024

SCM.dk

Danske erhvervsledere vil holde et vågent øje med begivenhederne i USA, når de amerikanske vælgere den 5. november skal til stemmeurnerne. I en ny spørgeundersøgelse blandt 1.062 privatansatte ledere i Danmark svarer hele 43 procent således, at det har direkte betydning for deres virksomhed, hvem der vælges til præsident i USA.

”Tallene understreger og bekræfter at det amerikanske præsidentvalg på en række områder forventes have stor betydning for danske ledere og deres virksomheder. I en global verden, og med USA som et af vores vigtigste samhandelslande og største eksportmarked, er det afgørende at Det Hvide Hus er beboet af en både moderne, fremsynet og globalt tænkende leder”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, som er landets største faglige organisation for ledere.

Stod det til danske ledere, burde der da heller ikke være nogen tvivl om, hvem som indtager det ovale kontor efter valget til november. Hele 89,1 procent peger på Kamala Harris som den kandidat, der vil være bedst for virksomhedens fremtid, mens kun 3,1 procent peger på Donald Trump.

”Det er nok et udtryk for den dybe skepsis, mange danskere generelt har overfor Donald Trump. Men samtidig er det bemærkelsesmæssigt med tanke på, at en stor del af de amerikanske erhvervsledere fremhæver netop økonomien som et af de områder i USA, hvor Republikanerne står stærkest”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

”Samtidig repræsenterer Trump en ledelsesstil, som ligger langt fra, hvad de fleste danskere vil betegne som god ledelse. Ifølge en ny, stor generationsanalyse fra Lederne efterspørger vi blandt andet egenskaber som ansvarlighed, retfærdighed, anerkendelse og empati hos vores ledere. Og det er måske ikke ligefrem de første ord, man tænker på, når talen falder på Donald Trump”, vurderer Bodil Nordestgaard Ismiris.

Læs også: Stærke relationer reducerer risici

I den nye spørgeundersøgelse peger de privatansatte ledere også på, hvilke politiske områder i USA, som har særlig betydning for ledernes arbejdsplads eller virksomhed. Her er de to klare topscorere henholdsvis økonomi (64,5 procent) og handel (48,3 procent), mens energi, klima og sikkerhed følger et stykke efter.

Kilde: Lederne

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle