Den mobile e-handel vokser

Det bliver mere og mere populært at bruge mobiltelefonen til køb og søgninger på nettet – særligt blandt danskere under 50 år. Derudover er den generelle e-handel vokset med 15 procent fra 2015 til 2016, viser nye tal.

Internetkøb og -søgninger via smartphones og tablets bliver mere og mere populære. Særligt børnefamilier er glade for de mobile løsninger..

06.09.2016

SCM.dk

Mobiltelefonerne nærmer sig computerne, når det kommer til handel og søgninger på nettet. Køb via mobilerne er således steget fra seks til ti procent fra 2015 til 2016, hvilket svarer til en vækst på 66 procent. Tallet for søgninger ligger på 16 procent mod 11 procent i 2015. Det viser en ny analyse foretaget af Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH).

Det er især danskere under 50 år, der gør brug af mobilen til online shopping, fremgår det af FDIHs E-handelsanalyse. Særligt segmentet børnefamilier benytter sig af de mobile enheder i form af smartphones og tablets – både til søgninger og køb på nettet.

Læs også: DI: Nyt eksportcenter skal få gang i dansk e-handel

””Bekvemmelighed” er det første ord, der falder mig ind, når jeg ser tallene. Mobiltelefoner er altid ved hånden, og tablets er enkle og hurtige at bruge. Det passer fint i en travl hverdag for børnefamilierne, hvor det bliver hurtigt og enkelt at kunne klare sine indkøb online”, siger adm. direktør for FDIH, Niels Ralund.

Analysen bygger på svar fra 7.000 danskere omkring første halvår af 2016. Selvom de mobile enheder er ved at hale ind på computerne, er 2016-tallet for sidstnævnte stadig en del højere: Brugen af computere ved køb på nettet ligger på 71 procent, mens tallet når 59 procent for søgninger. Tablets udgør 18 procent ved køb og 21 procent ved søgninger.

Af varekategorier ligger dagligvarer, mad og drikke øverst på listen for mobiltelefoner, mens sports- og fritidsudstyr topper for tablets.

I takt med stigningen inden for smartphones og tablets er mobilbetalinger - via Mobilepay og Swipp - ligeledes steget. Her udgør mobilbetalinger nu tre procent af alle betalinger, mens tallet i 2014 lå på én procent.

Voksende e-handel generelt
Tallene fra FDIH bekræfter videre, at danskernes e-handel i år runder 100 milliarder kroner. Det svarer til en vækst på 15 procent i forhold til sidste år.

Læs også: FDIH: Dyr fragt hindrende for e-handel

FDHI forventer desuden, at dansk e-handel for hele 2016 vil lande på 160 millioner handler – en stigning på 8 procent. Estimatet kommer på baggrund af første halvår af 2016 kombineret med en fremskrivning af dankorttal.

Andet halvår af 2016 vil formentlig ligge på samme omsætningsniveau som første halvår, men med et stærkere fjerde end tredje kvartal, lyder prognosen fra FDIH.

- KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle