Den sidste overraskelse i Kinderægget: Nu får Bring solceller på logistikcenteret i Greve

I samarbejde med logistikvirksomheden Bring opfører Logicenters nu et 1.950 kvadratmeter stort solcelleanlæg på taget af sit nye logistikcenter ved Greve. Solcellerne forventes at producere omkring 300.000 kWh energi om året.

Logicenter, der lejer logistikcentret ud til Bring, forventer at have solcelleanlægget klar i tredje kvartal af 2020. Foto: Logicenters..

04.06.2020

SCM.dk

For godt et år siden blev det første spadestik taget til Logicenters cross docking-anlæg i Greve syd for København, og knap er det næsten 14.000 kvadratmeter store anlæg færdigt, før ejendommens miljøprofil bliver styrket. 

Sammen med den nye lejer af logistikcenteret, Bring, vil entreprenøren Logicenters udstyre taget med solceller. I alt kommer solcellerne til at dække et tagareal på 1.950 kvadratmeter og forventes at levere omkring 300.000 kWh energi årligt svarende til 66 parcelhuses årlige forbrug.

Læs også: Brings nye logistikcenter er lidt som et Kinderæg

”Klimainvesteringer er et uhyre vigtigt aspekt for os, og vi stræber efter at ligge i front i forhold til at opføre bæredygtige logistikejendomme. Derfor er vi stolte over at installere et stort solcelleanlæg på vores ejendom i Greve. Vi er samtidig glade for, at Bring deler vores bæredygtighedsambitioner og ser frem til at foretage denne investering sammen”, siger Matthias Kettelhoit, der er direktør for Logicenters.

Solecelleanlægget kommer til at dække 1.950 kvadratmeter og skal producere 300.000 kWh energi om året. Foto: Logicenters..

Sammen om de bæredygtige ambitioner
Sidste år blev Logicenters gennem ejeren NREP optaget i RE100 - en global koalition af virksomheder, der har forpligtet sig til at anvende 100 procent bæredygtig elektricitet. Samtidig blev der foretaget energianalyser af et større antal af Logicenters' ejendomme, som viste, at det er muligt at reducere energiomkostningerne med op mod en tredjedel ved at strømline energiforbruget i ejendommene.

Foruden solcellerne, som er det bæredygtige element i Brings logistiske Kinderæg, vil virksomheden også investere i elektriske køretøjer til transport.

Læs også: Nu leverer Bring til Nærboks

”Bring har ambitiøse miljømål, hvor vi som logistikvirksomhed arbejder på at være fossilfri i alle vores aktiviteter inden 2025. I dette arbejde var det naturligt at samarbejde med Logicenters om at installere Brings største solcelleanlæg til dato. Anlægget vil gøre det muligt for os at køre transporter på direkte solenergi, da vi samtidig investerer i elbiler i vores distributionsnetværk”, siger Jonas Olsson, ejendomschef hos Bring i Danmark.

Solcellerne på logistikcenterets tag monteres af Better Energy, hvor anlægget forventes at stå klar i tredje kvartal af 2020.

- HCL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

20.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Hvorfor er forecast, indkøb, lagerstyring og S&OP vækstkritiske?

19.01.2026SCM.dk

SCM Panelet #9: Det er en virkelig god idé at gøre en dyd ud af risikostyring og compliance

16.01.2026SCM.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

09.01.2026SCM.dk

Top 10 supply chain tendenser for 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Skærp dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Anvendt Machine Learning og Big Data

Vil du have kompetencer til at anvende machine learning værktøjer og metoder til dataanalyse og håndtering af store datamængder? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul.

Dato

29.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online