Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

En dansk scale-up virksomhed går foran i arbejdet med at fjerne papir fra fragtbranchens forsyningskæder. Digitalisering kan frigøre millioner af medarbejdertimer, reducere milliarder af fejl og spare rigtig mange omkostninger. Nøglen hedder standardisering via den digitale infrastruktur Peppol.

”Emails, telefonopkald og regneark er stadig de mest almindelige redskaber i logistikverdenen til at løse operationelle opgaver”, fortæller Poul Andersen. Foto: 123rf.com

25.08.2026

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

En stor og logistiktung virksomhed i Danmark har beregnet, at de taber 60-65 millioner kroner årligt på spildtid brugt på papirgange i håndtering af fragt. 40 procent af papirerne indeholder fejl, der skaber tidskrævende flimmer i processerne, og 20 procent indeholder så store fejl, at virksomheden må skaffe helt nye papirer. 

En anden stor logistiktung virksomhed fortæller, at de har 3500 medarbejdere ansat til manuelt at håndtere tolddokumenter. 

Enorme ressourcespild

Alle logistiktunge virksomheder er leveringsdygtige i den slags eksempler på ganske enorme ressourcespild. Tidstab, fejl, returløb, bøvl og besvær resulterer i chokerende lav effektivitet, der er dyr i både medarbejdertilfredshed, omkostninger, gennemløbstider, kundetilfredshed og så videre.

Det fortæller Poul Andersen, der er en af medejerne af Semantic, som siden 2023 har arbejdet på at fjerne alle disse ineffektiviteter. Det gør de ved at tilbyde og implementere Peppol-baseret infrastruktur til store industrivirksomheder, større cargo-hubs som lufthavne og havne, speditører og andre logistikaktører.

Hans analyse bakkes op af rapporten ’Levers of Digital Sophistication’ fra maj 2026, der afslører, at:

  • 52 procent af logistikmedarbejderne genindtaster de samme forsendelsesdata i flere systemer, mens 
  • 49 procent skifter mellem 5+ platforme for at fuldføre et enkelt workflow. 

Problemet ligger ikke i mangel på teknologi, men i, at systemerne ikke taler sammen. Mange logistikorganisationer opererer i miljøer, hvor workflows er fragmenterede og kræver betydelig ’menneskelig integrationslag’ mellem mere end 5+ systemer i gennemsnit, lyder det i rapporten.

Digital modenhed: Fra intention til eksekvering

Branchen har investeret i dashboards, chatbots og prædiktive modeller, men 61 procent af logistikstabene er ifølge rapporten stadig afhængige af e-mails og regneark til operationel kommunikation. 57 procent oplever forsinkelser på grund af dokumentfejl, og kun 29 procent har implementeret digitale værktøjer i kerne-workflows. Ifølge rapporten er udfordringen ikke længere synlighed – de fleste kan detektere forstyrrelser i realtid. Udfordringen er eksekveringslaget, hvor teams manuelt fortolker, validerer og flytter information på tværs af uforbundne systemer.

Ud med papir og fejl 

”Det er vores vision at fjerne al papir fra fragtkæderne i Europa. For altid. Vi tilbyder next-generation EDI og EDIFACT via Peppol-netværket. Peppol-netværket har haft succes med at fjerne papirfakturaer fra erhvervslivet i det meste af verden, og det udvider vi nu til også at dække hele den fysiske logistik”, fortæller han og supplerer:

”Det er fragtbreve, transportdokumenter, toldpapirer, sporbarhedsdata, statusopdateringer — alt det der i dag stadig printes i tre eksemplarer, mailes frem og tilbage, tastes ind manuelt i flere systemer og kører med i lastbilens kabine i en plastikmappe. Det kan erstattes af ét standardiseret, digitalt dataflow, der følger godset fra afsender til modtager i realtid, på tværs af alle led og landegrænser”.

Krav og reguleringer banker på døren

Han fremhæver, at det ikke er digitalisering for digitaliseringens skyld. Det er EU, der sætter standarden — drevet af krav til sporbarhed, told, ESG-dokumentation og grænseoverskridende compliance. Virksomheder, der ikke er klar, vil mærke det i konkurrenceevne, eventuelt i myndighedskrav og i samarbejdet med kunder og partnere.

”Vi arbejder tæt med nogle af de største navne i nordisk logistik på udrulning — CPH Airport, IATA, BIMCO, Port of Aalborg, DTL og flere andre — hvilket giver et godt billede af hvor hurtigt dette bevæger sig. Vi er også i samarbejde med de nordiske trafiksstyrelser om implementering af eFTI for de økonomiske operatører ved brug af Peppol netværket”, fortæller han.

AI kræver benhård standardisering

Han fortæller også, at mange logistikvirksomheder i dag arbejder ihærdigt på at indføre kunstig intelligens (AI) for at effektivisere processer og værditilbud, men at virksomheder hurtigt erkender, at indførelse af AI forudsætter standardisering. Det er simpelthen ikke muligt at indføre AI uden først at standardisere, fordi maskinerne skal vide helt entydigt, hvad de har med at gøre.

”Emails, telefonopkald og regneark er stadig meget udbredte i logistikverdenen til at løse operationelle opgaver. Det er uhyre ineffektivt, og derudover er der flere EU-reguleringer og nye dokumentationskrav på vej, som vil kræve langt højere grad af digitalisering”, fortæller Poul Andersen.

Læs også: EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

Virkeligheden i dag er manuel

I dag er det almindelige billede, at aktører i logistikkæder arbejder på egen hånd og med egne metoder og processer for at løse sine egne udfordringer. Der er:

  • meget lidt deling af realtids-information, 
  • ingen fælles løsninger til at minimere ventetider og kødannelser i varehåndteringen,
  • solitære TSM- og WMS-systemer med lav grad af compliance og 
  • de fleste steder er gamle EDI-løsninger samt fragmenterede emails, regneark samt telefonopkald hjørnestenene i den daglige drift.

Nye reguleringer og krav, som vil gøre det meget vanskeligt at fortsætte den manuelle kurs, er på vej. Det er for eksempel eFTI (electronic freight transport information), eCMR & EU Fish regulation, øgede krav om digital sporbarhed og ikke mindst det digitale produktpas, der bliver udrullet gradvis i de kommende år. 

Kæmpestort potentiale

”Det generelle billede er, at den digitale kommunikation i dag i logistikkæderne hakker løs i usammenhængende flows, og at det meste derfor i realiteten foregår papirbaseret og meget manuelt. Der er et helt enormt stort potentiale for digitalisering via datastandarder og åbne netværk som fx Peppol, som kan skabe meget store værdier for alle parter”, fortæller Poul Andersen.

Det er gevinster som:

  • Reducering af administrative omkostninger med 50- 60 procent.
  • Reducering fejl og uenigheder/konflikter.
  • Meget hurtigere onboarding af nye partnere, kunder og leverandører, fordi Peppol er klar fra dag 1 og ikke som traditionel EDI kræver 6 måneders arbejde for at afstemme processer og definitioner hver gang.
  • Tilbagebetalingstid på investeringen i Peppol på 3 til 9 måneder.
  • Masser af strategiske værdier som globale standardisering, driftsmæssig effektivitet, regulatoriske parathed, kommercielle fordele. Forbedret ESG-rapportering og generelle konkurrencefordele via højere modenhed i supply chain data og effektivitet.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Den digitale forsyningskæde 2026 – integration, indsigt og effektivitet

Digitalisering er rygraden i moderne forsyningskæder. I 2026 handler det ikke længere om pilotprojekter. Det handler om at skabe værdi gennem sammenhængende systemer, realtidsdata og tættere samarbejde på tværs af værdikæden.

Relateret indhold

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

05.10.2026SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

05.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra skeptiske til uundværlige: Kvik Kald gør hverdagen lettere hos SPAR Ø. Brønderslev

02.10.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS