Disse lande er mest forandringsparate

Sverige er blandt de bedste lande til at omstille sig, når forandringer rammer, viser nyt KPMG-indeks.

Svenskerne er gode til at tilpasse sig forandringens vinde. Foto: Photos.com. .

11.10.2013

SCM.dk

Det er revisionsfirmaet KPMG, der sammen med Oxford Economics har målt, hvordan landene performer med hensyn til teknologisk udvikling, global konkurrence, naturkatastrofer med mere. I alt indgår der 26 parametre i indekset.

Selv om de lande, der ligger højt i indekset er meget forskellige i størrelse og beliggenhed, er der dog ifølge KPMG flere gennemgående træk: Landene har et dynamisk virksomhedsmiljø, stabile og effektive regeringer, en veluddannet befolkning samt et stærkt civilsamfund.   

Velstående lande er ikke de mest forandringsparate
Ud af indekset kan det ses, at landenes forandringsparathed ikke altid hænger sammen med deres velstand. For eksempel er Chile nummer 11 på listen foran både USA og Frankrig.

“Velstand og høje indkomster er nært knyttet med forandringsparathed, men indkomst er ikke en uoverkommelig barriere for at forbedre den økonomiske og sociale styrke”, siger Timothy A.A. Stiles, der er chef for International Development Assistance Services i KPMG.  

”Det er et opløftende signal at sende til lande med lavere indkomst, at stærke offentlige institutioner og regeringens styring kan skabe stabilitet i hårde tider og potentielt skabe nye muligheder”, uddyber Stiles.  

Læs også: Er outsourcing stadig den rigtige løsning?

Hvordan Danmark klarer sig i indekset, står desværre hen i det uvisse, da Sverige er det eneste land i Skandinavien, der er med i opgørelsen.   

De ti mest forandringsparate lande er:

1.Singapore
2.Sverige
3.Qatar
4.New Zealand
5.Tyskland
6.Israel
7.Japan
8.Saudi-Arabien
9.Australien
10.Storbritannien

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

07.04.2026SCM.dk

Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle