EDI-løsning håndterer Dansk Supermarkeds milliardomsætning og sikrer varer på hylderne

Case Dansk Supermarked

30.01.2013

SCM.dk

En væsentlig del af centralnervesystemet i Dansk Supermarkeds forretning er en EDI-løsning fra Evenex, som binder leverandører fra hele verden elektronisk sammen. Med næsten 300.000 ordrer om måneden er det afgørende, at EDI-løsningen fungerer, hvis kunderne ikke skal opleve tomme hylder. For detailhandelskoncernen er gevinsten endvidere optimering af arbejdsgange og besparelser på manuel håndtering af ordrer og fakturaer. 

Dansk Supermarked er en af Danmarks største detailkoncerner, som bl.a. består af dagligvarekæderne Netto, føtex, Bilka og stormagasinet Salling, som sammen dagligt forsyner kunderne med fødevarer og non-food. Dansk Supermarked har 1.300 butikker i Danmark, Tyskland, Polen og Sverige der tilsammen skaber en årlig omsætning på 66 milliarder kroner.

Dansk Supermarked er en af de hurtigst voksende virksomheder i dansk detailhandel, og til at holde styr på ordrer og varer har dagligvaregiganten igennem flere år anvendt en EDI-løsning fra Evenex.

”Vi har samarbejdet med Evenex siden begyndelsen af 1990’erne, og i dag er der ingen tvivl om, at vi ikke kan håndtere vores forretning uden Evenex’ EDI-løsning,” siger afdelingschef i Dansk Supermarked, Lars Clausen Jepsen. 

Dansk Supermarked har leverandører både i Danmark og udlandet, og hver måned modtager virksomheden omkring 250.000 fakturaer.

”Vi bruger EDI-løsningen til for eksempel at håndtere vores mange fakturaer, vores mange ordrer og ordrebekræftelser samt alle vores vare- og priskataloger, salgsdata og transportinstruktioner. Vi har med Evenex hjælp optimeret vores arbejdsgange og minimeret omkostningerne forbundet med manuel håndtering af fakturaer og ordrer. Vi har på den måde fået en elektronisk kommunikationskanal til vores leverandører rundt om i verden,” siger Lars Clausen Jepsen.

Et godt og solidt ægteskab
Lars Clausen Jepsen fortæller, at samarbejdet med Evenex med jævne mellemrum bliver vurderet og sammenlignet med konkurrerende løsninger.

”Vi stiller store krav til en leverandør som Evenex, idet sikkerheden i den elektroniske kommunikation med vores leverandører er helt vital for vores forretning. Er der pludselig udfald, så kan det i værste fald betyde tomme hylder, og det er en katastrofe,” fortæller Lars Clausen Jepsen.

Han sammenligner det årelange samarbejde med Evenex med et ægteskab. 

”Et ægteskab er på godt og ondt, og heldigvis er vores samarbejde med Evenex primært præget af gode og solide oplevelser og ikke mindst deres evner til at løse eventuelle problemer,” siger han. 

Lars Clausen Jepsen og hans team kan til hver en tid trække på konsulenter hos Evenex, som har stor indsigt i Dansk Supermarkeds forretning, og som forstår at løse eventuelle problemer.

Frigør tid til kundeservice
”Vi har igennem alle årene haft en overordnet ambition om, at optimere vores arbejdsgange, hvorfor mest muligt af kontakten med vores leverandører, bankforbindelser, transportører mm. skal foregå elektronisk via EDI,” fortæller Lars Clausen Jepsen.

Dansk Supermarked ønsker på den måde at minimere menneskelig indblanding i håndteringen af bl.a. fakturaer og ordrer.

”Vi modtager hvert år flere millioner elektroniske forsendelser, og det siger sig selv, at vi på den måde sparer store mængder af arbejdstid og samtidig reducerer vi risikoen for fejl, når det hele foregår automatisk,” siger Lars Clausen Jepsen.

”Vi har igennem årene skabt en elektronisk infrastruktur, der binder vores leverandører sammen på tværs at landegrænserne, og som samtidig betyder, at vi kan frigøre medarbejdertid til bl.a. salg og kundeservice. På den måde har vi fået store procesbesparelser og en langt bedre forretning,” slutter han. 

Udfordring

  • Sikre en høj forsyningssikkerhed
  • Manuel håndtering af ordrer og fakturaer
  • Tunge administrative arbejdsgange

Løsning

  • EDI-løsning fra Evenex
  • Elektronisk håndtering af alle leverandørfakturaer samt elektronisk håndtering af alle ordrer

Resultat

  • Store proces besparelser
  • Rette varer til rette tid på rette hylder
  • Minimeret antallet af fejl
  • Frigivet medarbejdertid til salg og kundeservice

Mere info
www.evenex.com 
info@evenex.com

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online