Et godt arbejdsmiljø vinder over lønnen

Virksomhederne i det tekniske erhvervsliv fokuserer i højere grad på godt arbejdsmiljø og fællesskab på arbejdspladsen frem for løn i jagten at få medarbejderne til at blive i virksomheden. Det viser en ny undersøgelse blandt TEKNIQ Arbejdsgivernes medlemmer.

Når virksomhederne arbejder for at tiltrække gode medarbejdere og få dem til at blive i virksomhederne, så handler det i højere grad om godt arbejdsmiljø, gode kolleger og fællesskab. Foto: 123rf.com

07.06.2024

SCM.dk

Når virksomhederne arbejder for at tiltrække gode medarbejdere og få dem til at blive i virksomhederne, så handler det i højere grad om godt arbejdsmiljø, gode kolleger og fællesskab, mens løn, pension og bonusser først kommer ind på en tredjeplads. Det viser en ny undersøgelse, som TEKNIQ Arbejdsgiverne har lavet blandt sine medlemsvirksomheder i det tekniske erhvervsliv.  

”Ofte bliver der tegnet et fejlagtigt billede af høj løn er lig med arbejdsglæde. Men faktum er, at meningsfulde opgaver, gode kollegaer og godt arbejdsmiljø er helt centralt for at holde på medarbejdere og rekruttere nye kollegaer. Det er særligt vigtigt i det tekniske erhvervsliv, hvor medarbejderne er meget attraktive også for andre brancher”, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Undersøgelsen fremhæver også, at halvdelen af medlemmerne forventer, at rekruttering af medarbejdere vil være lige så udfordrende de kommende to år, som det er i dag. 27 procent forventer, at det bliver sværere, mens kun 12 procent forventer, at det bliver lettere at skaffe kvalificerede medarbejdere.

Af samme årsag vil virksomhederne i høj grad prioritere at ansætte flere lærlinge og øge indsatsen for at fastholde nuværende medarbejdere. Men samtidig svarer godt hver tredje, at de kan komme til at sige nej til potentielle ordrer.

Læs også: Danske SMV’er skal samarbejde med indiske virksomheder

”Store årgange er på vej på pension, så selvom det tekniske erhvervsliv uddanner mange lærlinge, så kan det ikke stå alene. Det er helt afgørende at øge arbejdsudbuddet og for eksempel give seniorer bedre fordel af at blive længere på arbejdsmarkedet og gøre det nemmere for virksomhederne at rekruttere internationalt. Det kræver et opgør med bureaukratiet, som desværre præger rekrutteringen af udenlandske kollegaer”, siger Maria Schougaard Berntsen.

Kilde: TEKNIQ Arbejdsgiverne

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation skal være lige så fleksibel som din produktion

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

SCM.dk

Flaskehalse i havnenes transportforbindelser hæmmer forsyningskæder

SCM.dk

Mangelfulde temperaturdata udfordrer kontrol af grisetransporter

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense