Stena Recycling opkøber nordjysk vognmandsfirma

Den 1. juli 2025 overtager Stena Recycling vognmandsfirmaet Per Ørum Jensen A/S i Hirtshals med tilhørende cirka 400 kunder. Det er en markant styrkelse af Stena Recyclings tilstedeværelse i Nordjylland, der nu omfatter fire lokationer og et fortsat strategisk fokus på farligt affald.

Susanne Gravgaard, logistikansvarlig i region Vest i Stena Recycling, og Per Ørum Jensen, CEO i vognmandsfirmaet Per Ørum Jensen A/S. Foto: Stena Recycling

30.06.2025

SCM.dk

Firmaet, der er et livsværk ejet af Per Ørum, har valgt at sælge til Stena Recycling for at sikre, at virksomheden kan leve videre med de rette værdier og muligheder for deres kunder. Per Ørum har lagt vægt på data, bæredygtighed og totalløsninger som afgørende faktorer for salget til netop Stena Recycling.

"Det har været en stor beslutning at sælge mit livsværk, men jeg er overbevist om, at Stena Recycling er det rette valg for både virksomheden og vores kunder, da vi deler et klart værdifælleskab. For kunderne betyder det et fortsat fokus på kvalitet og god behandling, og at vi nu kan tilbyde endnu mere service inden for data, bæredygtighed og totalløsninger. Jeg er stolt af det, vi har opnået, og jeg glæder mig til den fortsatte rejse, nu som en del af Stena Recycling”, udtaler Per Ørum, administrerende direktør for vognmandsfirmaet Per Ørum.

Opkøbet af den nordjyske virksomhed i Hirtshals er en vigtig milepæl i Stena Recyclings fysiske tilstedeværelse i Nordjylland, hvor de nu har fire lokationer: Frederikshavn, Nørresundby, Hjørring og Hirtshals.

"Opkøbet af vognmandsfirmaet Per Ørum Jensen A/S er en strategisk vigtig beslutning for Stena Recycling. Med denne udvidelse styrker vi vores tilstedeværelse i Nordjylland og sikrer, at vi kan tilbyde endnu bedre løsninger til vores kunder. Per Ørum har opbygget en stærk virksomhed baseret på loyalitet og gode værdier – et oplagt match til vores vision for fremtiden, som Per Ørum også deler”, udtaler Søren Ladefoged Sørensen, regionsdirektør Vest.

Læs også: Månedens udfordring: Stærk logistik kræver fokus på hele værdikæden

Med dette opkøb styrkes tilførslen af materialer, især farligt affald, hvilket er et perfekt match til Stena Recyclings seneste opkøb af MV Farligt Affald i Hjørring. Opkøbet har gjort det muligt for virksomheden selv at behandle farligt affald samt olie/vand.

"Denne udvidelse giver os mulighed for at forbedre vores tilførsel af materialer især inden for farligt affald og herved sikre, at vi kan tilbyde vores kunder de bedste løsninger på markedet. Opkøbet vil styrke vores position i regionen, inden for farligt affald”, fortæller Brian Rosenkrantz, produktionsleder for farligt affald i Hjørring.

Som en del af aftalen vil Per Ørum og hans team fortsætte deres daglige arbejde i Hirtshals, nu blot med et Stena Recycling-skilt uden på kontor. Overgangen skal være i top, og Per Ørum vil fortsat spille en vigtig rolle de kommende tre år.

Kilde: Stena Recycling

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025SCM.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Risikostyring af informationssikkerhed i den finansielle sektor

På dette diplomkursus får du inspiration til, hvordan ISO/IEC 27005-standarden kan anvendes ift. de krav, DORA stiller til styring af digitale risici herunder etablering af en samlet risikostyringsramme.

Dato

23.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn