Ferrero anklages for børnearbejde til Kinderæg-produktion

Legetøjet i de små, gule beholdere i Ferreros Kinderæg bliver samlet af rumænske børnefamilier under uhygiejniske forhold. Sådan lyder anklagen fra den britiske avis The Sun.

Indholdet i de små, gule æg samles af rumænske børn ned til 6-års alderen, lyder anklagen fra avisen The Sun. Foto: Flickr/bour3.

30.11.2016

SCM.dk

Den italienske chokoladefabrikant Ferrero bliver anklaget af den britiske avis The Sun for at gøre brug af rumænske børnefamilier til produktion af legetøjet i Kinderæg. Det skriver Jyllands Posten på sin hjemmeside.

Anklagen går på, at legetøjet i de gule æg samles af børnefamilier med børn ned til 6-års alderen, som arbejder i 13-timers vagter til en timeløn på ca. 2 kroner.

The Sun har været i kontakt med en anonym kilde, som fortæller, at den store legetøjsproduktion i private hjem desuden gør, at hygiejnekontrol stort set er umulig.

Læs også: Amnesty: Børnearbejde udbredt i elektronikforsyningskæder

Ferrero oplyser i en pressemeddelelse, at de har indledt en efterforskning og samtidig har afbrudt al samarbejdet med underleverandørerne i de pågældende rumænske regioner, så længe efterforskningen står på.

”Involveringen af børn, uanset om det er direkte eller indirekte er strengt forbudt for alle leverandører i ethvert produktionsled”, skriver Ferrero i meddelelsen.

I USA er Kinderæggene ulovlige netop pga. det lille, gule æg. Man må nemlig ikke gemme ting i mad, som ikke kan spises eller ses udefra.

- KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

SCM.dk

Iran kan ikke finde egne miner i Hormuzstrædet

SCM.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

30.03.2026SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

25.03.2026SCM.dk

Flaske eller dåse: Lige klimavenlige i Danmark

25.03.2026SCM.dk

Danskernes overforbrug har konsekvenser for hele kloden

09.03.2026SCM.dk

Antallet af drikkevarer med pant slår rekord

06.03.2026SCM.dk

Lille århusiansk fødevareproducent er for alvor kommet på danmarkskortet

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

14.04.2026

Sted

CodeNode, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

14.04.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, Fuldt reguleret, ADR-RID-IMDG

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i ADR, RID og IMDG. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier overholder alle ekstra krav i relevant lovgivning.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre