Flere ældre bliver i job efter pensionsalderen

Andelen af danskere, der fortsætter i job frem for at gå på pension, er for første gang i fem år steget. Det handler om økonomi, men arbejdsglæde holder også seniorerne på arbejdsmarkedet. Kaj på 66 og Jørn på 67 vil blive i deres job hos Boxit, så længe de kan.

Kaj på 66 og Jørn på 67 vil blive i deres job hos Boxit, så længe de kan. Foto: Boxit

03.04.2024

SCM.dk

Antallet af danskere, der er fyldt 67 år og stadig er i arbejde, stiger for første gang siden 2018. Nye tal fra Jobindsats, der drives af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, viser en stigning på 5000 i antallet af beskæftigede over 67 år fra juli 2022 til juli 2023. Samtidig regner næsten hver fjerde dansker over 50 år med at arbejde efter at have nået folkepensionsalderen.  

”Beslutningen om at udskyde sin pension handler i nogen grad om økonomi, for mange har brug for pengene. Men det handler også om den livsglæde, det giver at gå på arbejde. Den indflydelse og anerkendelse, man oplever på en arbejdsplads, er en motivationsfaktor for mange seniorer for at fortsætte i job. Mange pensionister vil gerne arbejde, hvis de kan holde til det”, siger Lars L. Andersen, der er professor hos Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø og pointerer:

"Hvis vi ønsker flere seniorer på arbejdsmarkedet, skal der være bedre muligheder for en fleksibel indretning af arbejdslivet. Det kan være kortere arbejdsdage, længere ferier eller mulighed for at arbejde hjemmefra”

Kaj Villadsen og Jørn Fritsdal er med deres henholdsvis 66 og 67 år gamle dåbsattester ganske tæt på at kunne gå på folkepension. Det har ingen af dem dog planer om foreløbigt, og det handler i langt højere grad om arbejdsglæden end lønsedlen, der hver måned kommer fra Boxit i Aarhus Nord, hvor de begge har deres daglige gang. 

”Rent økonomisk kunne jeg sagtens trække mig tilbage, men jeg har brug for den menneskelige kontakt, jeg får herude. Jeg er glad for at gå på arbejde, for så sker der noget, og der er noget at snakke med konen om over aftensmaden”, siger Kaj Villadsen, og Jørn Fritsdal stemmer i:

”Under pandemien gik det virkelig op for mig, at jeg slet ikke er klar til at trække mig tilbage endnu. Jeg blev fuldstændig rastløs af at gå derhjemme, for bilen skulle jo kun vaskes én gang om ugen, og hundens ben blev udfordret af at gå så mange ture. Konen blev også lidt træt af mig, så vi er blevet enige om, at jeg hellere må fortsætte herude nogle år”, griner Jørn Fritsdal, der sammen med Kaj Villadsen har været ansat hos Boxit i henholdsvis otte og 12 år, men har fået et større behov for fleksibilitet med alderen. 

”Jeg vil gerne fortsætte med at arbejde, hvis fysikken kan følge med. For Jørn og mig fungerer det godt at skiftes til at have en kort og en lang uge. Men på længere sigt skal jeg måske lidt ned i tid for at kunne være med”, siger Kaj Villadsen.  

Læs også: Lineage styrker sin nordiske cold chain

Pensionsalderen er sat til at stige de næste mange år, og derfor er det selvfølgelig positivt, at flere seniorer fortsætter i job, men spørger man Lars L. Andersen, handler den aktuelle udvikling også om manglen på arbejdskraft, der er med til at give bedre vilkår for seniorerne.

”Seniorerne er ved bedre helbred i dag end for 20 år siden, og det giver et naturligt løft i antallet af seniorer på arbejdsmarkedet, men den stigning, vi ser i øjeblikket, bunder i høj grad i manglen på arbejdskraft. Det udvider rammerne for, hvem arbejdsgiverne ansætter og skaber den rummelighed på arbejdsmarkedet, som seniorerne har brug for”, siger Lars. L. Andersen. 

I juli måned 2023 var 77.513 danskere over 67 år i beskæftigelse.

Kilde: Boxit

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense