Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

55 procent af supply chain-cheferne har ikke klarhed over afkastet af AI-investeringer, selv om AI nu står for 67 procent af de digitale investeringer.

Foto: 123rf.com

11.08.2026

SCM.dk

AI fylder stadig mere i virksomhedernes digitale investeringer i forsyningskæden, men det økonomiske udbytte er langt fra tydeligt for alle. 55 procent af de adspurgte chief supply chain officers er ifølge en undersøgelse fra Gartner uklare på afkastet af deres AI-investeringer. Samtidig går 67 procent af supply chain-organisationernes digitale investeringer nu til AI. 

Undersøgelsen peger dermed på en ledelsesopgave, der rækker ud over selve teknologien. Gartner anbefaler, at virksomheder kobler deres arbejde med forandringsledelse direkte til AI-strategien, supply chain-strategien og virksomhedens overordnede prioriteter. Målet er at rette begrænsede ressourcer mod konkrete forretningsresultater frem for enkeltstående aktiviteter. 

Organisationer bliver bedre til at gennemføre forandringer i individuelle initiativer. Den større udfordring i dag er at beslutte, hvor begrænsede ressourcer til forandringsledelse skal investeres, så de understøtter de forretningsresultater, der betyder mest. AI gør den beslutning vigtigere end nogensinde, siger Lorraine Gavin, Senior Principal Analyst i Gartners Supply Chain Practice. 

Gartner skelner mellem metoder til forandringsledelse, der understøtter gennemførelsen af det enkelte initiativ, og en egentlig forandringsstrategi, der fastlægger, hvordan begrænsede ressourcer skal fordeles mellem AI-initiativer for at understøtte bredere mål i forsyningskæden og virksomheden. 

Analyseselskabet anbefaler blandt andet en formel strategi for AI-relateret forandringsledelse, prioritering af ressourcer mod AI-initiativer med størst potentiale samt forskellige tilgange til implementering afhængigt af initiativets omfang, hastighed og organisatoriske kontekst. Samtidig skal ledere opbygge kompetencer inden for forretning, medarbejderudvikling og risikostyring. 

Gartner forventer, at organisationer, der frem mod 2030 tilpasser indsatsen inden for forandringsledelse til de konkrete AI-initiativer, vil opnå dobbelt så højt afkast på AI sammenlignet med organisationer, der fortsætter med traditionelle metoder. 

Undersøgelsesgrundlaget omfatter blandt andet 394 supply chain-professionelle fra organisationer med en årlig omsætning på mindst 250 millioner dollar. Derudover blev 135 seniorledere inden for supply chain undersøgt for at belyse AI-anvendelser og afkast. 

Kilde: Gartner

Om undersøgelsen

  • 394 supply chain-professionelle blev undersøgt fra november 2025 til februar 2026.
  • Deltagernes organisationer havde en årlig omsætning på mindst 250 millioner dollar.
  • 135 seniorledere inden for supply chain blev undersøgt fra januar til april 2026 med fokus på AI-anvendelser og afkast.
  • Gartner beskriver sin Supply Chain Practice som en enhed, der leverer indsigt til supply chain-ledere og deres teams.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

05.10.2026SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

05.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra skeptiske til uundværlige: Kvik Kald gør hverdagen lettere hos SPAR Ø. Brønderslev

02.10.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS