Flot vækst og generationsskifte hos Eryk A/S

Koncernresultatet blev 12 millioner kroner før skat. I forhold til året før steg omsætningen med 20,4 procent, mens resultatet faldt med 14,2 procent. 2024 er startet bedre end forventet, og målt på både omsætning og resultat ligger Eryk markant foran budgettet.

”Selvfølgelig vil der være nuanceforskelle mellem min far og mig. Jeg har nok en lidt anden tilgang til ledelsesopgaven, men vi er helt enige om vigtigheden af at tænke innovativt, at udvikle os løbende og at se fremad. Her gælder det især om at kunne tilpasse sig nye ledelsesformer, som er nødvendige for at sikre os en bæredygtig og succesfuld udvikling inden for rammerne af den dynamiske verden, vi alle er en del af", siger den nye CEO Maj Winther Møller. Foto: Eryk

12.07.2024

SCM.dk

Group CEO, Jens-Christian Møller, blev den 1. juli afløst som CEO af Maj Winther Møller og Cezary Miller og fortsætter herefter som formand for bestyrelsen.

”Min hustru Lucja og jeg etablerede Eryk i Szczecin i Polen i 2004, og vi har haft overskud hvert eneste år lige siden med undtagelse af et enkelt år under finanskrisen. De gode resultater skyldes vores internationale fokus, langvarige kunderelationer, en meget høj kundetilfredshed og ikke mindst vores, dedikerede og kompetente medarbejdere, hvoraf mange har været med helt siden starten for 20 år siden”, fortæller Jens-Christian Møller.

Den 1. juli stoppede Jens-Christian Møller som Group CEO. I det polske selskab Eryk Sp. z o.o. afløses han af han af den nuværende Group COO Cezary Miller, og i det danske selskab Eryk A/S afløses han af sin datter Maj Winther Møller, som også fortsat skal varetage sin rolle som Group CSO med globalt ansvar for salg og markedsføring. Maj Winther Møller er netop fyldt 35 år.

”Vi skal heldigvis ikke genopfinde hjulet, når min far stopper som CEO. Eryk er i en rigtig god gænge, og med vores fokus på automatisering, IT og store installationsopgaver – ikke mindst i forbindelse med produktion af vedvarende energi - er vi ideelt eksponeret for fremtidig vækst”, fortæller Maj Winther Møller, og fortsætter:

”Selvfølgelig vil der være nuanceforskelle mellem min far og mig. Jeg har nok en lidt anden tilgang til ledelsesopgaven, men vi er helt enige om vigtigheden af at tænke innovativt, at udvikle os løbende og at se fremad. Her gælder det især om at kunne tilpasse sig nye ledelsesformer, som er nødvendige for at sikre os en bæredygtig og succesfuld udvikling inden for rammerne af den dynamiske verden, vi alle er en del af.
Herudover har Eryk stor fokus på at være en god arbejdsplads for vores mange medarbejdere, og det fokus har vi altid været enige om i ledelsen. For eksempel udbetalte vi i december sidste år en pæn bonus til alle medarbejdere som belønning for, at vi nåede vores finansielle mål og dermed kan fortsætte vores vækst”.

Læs også: Strøm og fjernvarme blev grønnere sidste år

Eryks største udfordring er - og har længe været - rekruttering af kompetente elektrikere og IT-folk. I Danmark er der ingen ledige, og i Polen og resten af Europa er der stort set heller ingen til rådighed. Derfor kigger Eryk mod Afrika, og det er her, Jens-Christian Møller kommer til at bruge de næste mange år af sit arbejdsliv.

”Ja, jeg går ikke på pension foreløbigt. Jeg vil fokusere på fortsat udvikling af vores afdeling for Remote IT Services i Lagos i Nigeria – det er rigtig spændende”, siger han. 

Eryk har indgået et samarbejde med uddannelsesministeriet i Nigeria, EU og det danske udenrigsministerium om at ansætte og uddanne mindst 50 nigerianske lærlinge om året. 

Kilde: Eryk

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense