Grønne indkøb a la Hilton

Et nyt initiativ fra Hilton-hotelkæden og organisationen Business for Social Responsibility skal gøre bæredygtige indkøb lettere for virksomheder.

03.12.2013

SCM.dk

Ifølge Eric Olson fra BSR mangler indkøbere viden og vejledning i at bruge den stigende mængde data om bæredygtige produkter, de har til rådighed. Foto: BSR. .

Det vides ikke, om hotel-arvingen Paris Hilton shopper bæredygtigt, men ikke desto mindre er organisationen Business for Social Responsibility (BSR) og hotelkoncernen Hilton Worldwide gået sammen om at skabe projektet ”Center for bæredygtigt indkøb” (CSP).

Læs også: Bæredygtigt indkøb vinder langsomt frem

Projektet vil hjælpe virksomheder med at integrere bæredygtighed i beslutningsprocessen ved indkøb. I praksis skal det ske ved, at CSP stiller research og information til rådighed, som tjener til at skabe overblik over den stigende mængde data om bæredygtige produkter.

Ifølge senior vice president Eric Olson fra BSR har indkøbere fået adgang til langt mere information om produkters bæredygtighedsattributter, men de mangler stadig viden og vejledning i at bruge oplysningerne sideløbende med andre indkøbsprioriteringer såsom pris, kvalitet og levering. Det er præcis dette behov, som CSP vil arbejde på at opfylde.

Inspireret af Hilton
Idéen til CSP opstod, da BSR i en toårig periode ydede konsulentbistand til indkøb og supply chain i Hilton Worldwide. Her udviklede hotelkoncernen et analyse- og sammenligningsværktøj til at kvantificere bæredygtige produkter, så købsbeslutningen kan foregå på et oplyst grundlag. Værktøjet tager højde for knap 100 forskellige målepunkter og omfatter næsten 1.700 stock keeping units (SKU’er), fra håndsæben på hotelværelserne til elpærerne i lobbyen.

Bill Kornegay, senior vice president i Hilton Supply Management, ser centret som en fantastisk mulighed for at hjælpe Hilton Worldwide med at skabe robuste bæredygtighedsparametre, der kan støtte Hiltons indkøbere i at træffe de bedst mulige bæredygtige indkøbsbeslutninger.  

Læs også: Bæredygtigt træ skal fremtidssikre Ikeas supply chain

BSR vil løbende offentliggøre resultater fra CSP’s arbejde, der er planlagt til at foregå over de næste tre år. Følg arbejdet her

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

01.05.2026SCM.dk

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros optimerer forsyningskæden med fokus på økologi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle