Grøn fremtid i fare: Alt for få søger erhvervsuddannelserne

Søgetallet til erhvervsuddannelserne er steget med blot 0,5 procent til 19,9, viser nye tal. Det er for små skridt til at reelt matche behovet til fremtidens opgaver i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Tina Voldby, underdirektør i Tekniq Arbejdsgiverne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

15.03.2024

SCM.dk

Lige knap hver femte skoleelev har valgt at fortsætte på en erhvervsuddannelse, viser netop offentliggjorte søgetal fra Børne- og Undervisningsministeriet.  

Det er kun marginalt bedre end sidste år, og derfor er der brug for at sat skub i udviklingen, mener Tina Voldby, underdirektør i Tekniq Arbejdsgiverne.   

“Det går for langsomt fremad med at få flere til at vælge erhvervsskole-vejen efter folkeskolen. Konsekvensen er, at det ender med at blive en bremseklods mod målet om at skabe vores fælles bæredygtige fremtid, som virksomhederne i det tekniske erhvervsliv har brug for mange kvalificerede medarbejdere til at løse,” siger underdirektøren.

Det aktuelle søgetal viser dog kun en del af det samlede billede, da op mod to tredjedele søger ind på erhvervsskolerne senere i livet. Men heller ikke her, ser det godt ud, da dette tal også falder - særligt blandt de 18-24 årige, påpeger hun.

“-Hvis det for alvor skal ændre sig, så kræver det fortsatte investeringer i erhvervsskolerne og et opgør med gymnasie- og universitetsvejen som det ‘sikre valg’. Virkeligheden er, at man som faglært kan skabe sig en god karriere med jobsikkerhed, høje lønninger og masser af muligheder for at læse videre,” siger Tina Voldby.

-emte 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense