Grønne brændstoffer spiller vigtig rolle i grøn omstilling af luftfarten

Green Power Denmark håber, at der kan komme så meget fart på produktionen af grønne brændstoffer gennem Power-to-X, at Danmark i løbet af en kort årrække kan flyve klimavenligt ind og ud af landet og ikke kun indenfor landets grænser.

Regeringens plan er, at én indenrigsflyrute skal flyve på grønne brændstoffer i 2025. Det bliver med stor sandsynlighed biobrændstoffer, da produktionen af grønne brændstoffer gennem Power-to-X ikke vil være tilstrækkelig stor på det tidspunkt. I 2030 skal alle indenrigsfly flyve på grønne brændstoffer. Og regeringen vil sætte en milliard kroner af over otte år til produktion af grønne brændstoffer til fly, som flyver ind og ud af Danmark.. Foto: Green Power Denmark

17.11.2023

SCM.dk

Regeringen foreslår at indføre en afgift på i gennemsnit 70 kroner i 2025, og den stiger til i gennemsnit 100 kroner i 2030. Halvdelen af provenuet vil gå til den grønne omstilling af lufthavnen og den anden halvdel til en forhøjet ældrecheck.

”Det er politikernes valg, hvad pengene fra afgiften skal bruges til. Men vi mener, at pengene skal bruges til at skubbe gang i den udvikling, som skal gøre luftfarten klimavenlig. De grønne flybrændstoffer vil selvfølgelig være dyrere end de fossile i begyndelsen, og derfor vil der blive brug for støtte”, siger Kristian Jensen, administrerende direktør i Green Power Denmark.

Regeringens plan er, at én indenrigsflyrute skal flyve på grønne brændstoffer i 2025. Det bliver med stor sandsynlighed biobrændstoffer, da produktionen af grønne brændstoffer gennem Power-to-X ikke vil være tilstrækkelig stor på det tidspunkt. I 2030 skal alle indenrigsfly flyve på grønne brændstoffer. Og regeringen vil sætte en milliard kroner af over otte år til produktion af grønne brændstoffer til fly, som flyver ind og ud af Danmark.

”Hvis det politiske flertal ønsker det, behøver vi ikke at nøjes med at flyve klimavenligt fra Aalborg til København i 2030. Så kan vi fortsætte rejsen til Mallorca uden at belaste klimaet”, siger Kristian Jensen.

Læs også: Fusion skal sætte fart på bæredygtig shipping

Danmark har flere virksomheder, som er klar til at producere de grønne brændstoffer, og der er flyselskaber, som bare venter på at tanke det på flyene. Vi kan – hvis vi griber mulighederne – producere de brændstoffer, som flyselskaber i resten af Europa vil efterspørge. Regeringen foreslår, at indenrigsflyene skal flyve udelukkende på grønne brændstoffer – dråbe for dråbe. Green Power Denmark mener, at det i stedet bør være muligt at blande de grønne brændstoffer med fossile brændsler gennem det såkaldte massebalanceprincip.

”For klimaet vil det komme ud på et, men det vil blive meget billigere, og dermed vil mere af flytrafikken kunne omlægges for det samme beløb. Regeringens forslag vil kræve separate tankanlæg og fly, som kun kan flyve på den bestemte rute. Pengene fra flyafgiften vil gøre mere nytte for klimaet, hvis vi bruger provenuet på at støtte produktionen af grønne brændstoffer”, siger Kristian Jensen.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026SCM.dk

Lille århusiansk fødevareproducent er for alvor kommet på danmarkskortet

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

SCM.dk

Kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

12.02.2026SCM.dk

11. plads i verden: Danskernes enorme naturaftryk rammer globalt

06.02.2026SCM.dk

Ung forsker skal sikre kritiske råstoffer til den grønne omstilling

29.01.2026SCM.dk

Praksisnær hvidbog skal hjælpe virksomheder i nye emballagereguleringer

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle