Her er de fem mest skelsættende it-trends for virksomheder i 2013

Verizon, USA’s næststørste teleselskab, har udpeget de fem vigtigste it-trends for det kommende år.

En af de fem it-trends, som Verizon peger på, er at it-sikkerhed bliver en absolut konventionel nødvendighed qua den stigende it-kriminalitet. Foto: Photos.com. .

30.11.2012

SCM.dk

Om Verizon

Verizon Communications Inc. med hovedkontor i New York er globalt førende inden for bredbånd og andre trådløse og forbundne kommunikationsydelser til konsumentmarkedet, erhvervslivet, det offentlige og grossister.

Verizon leverer også kommunikations-, informations- og underholdningsydelser via USA’s mest avancerede fiberoptiske netværk. Hertil kommer integrerede forretningsløsninger til kunder i mere end 150 lande verden over, inklusive alle virksomheder i Fortune 500.

Verizon beskæftiger 184.500 medarbejdere, og havde i 2011 en omsætning på 588 milliarder danske kroner.
Kilde: Verizon.com

De fem it-trends, der kommer til at sætte sit præg på 2013, er cloud, mobilitet, forbundne maskiner, intelligente netværk samt sikkerhed.

Det forudser den amerikanske tele- og internetudbyder Verizon.

Overordnet vurderer selskabet, at avanceret teknologi i højere grad vil blive anvendt til at imødekomme de skiftende krav fra virksomheder samt til at skabe øget produktivitet og nye kundeoplevelser i det nye år.

Verizon uddyber herunder, hvad de fem it-trends får af betydning for virksomhederne i 2013:   

1. Lyse udsigter for hybrid-clouds
Geografisk spredte data-centre, der er forbundne gennem intelligente kablede og mobile netværk, udgør nu et holdbart alternativ til traditionelle virtuelle private netværk (VPN), der længe har udgjort rygraden for den distribuerede kommunikation i virksomheder. Til næste år vil der foregå et betydeligt skifte fra VPN-løsninger over til offentlige, private og ikke mindst hybride cloud-løsninger, det vil sige to eller flere unikke clouds, der er forbundne.   

2. Det mobile flertal går forrest
Medarbejdere – og kunderne de servicerer – adskiller i stadig mindre grad arbejdslivet fra privatlivet. I 2013 skal virksomheder kunne rumme og prioritere dette nye krav til effektivitet og produktivitet, og it- afdelingerne får en nøglerolle, når det voksende ønske om erhvervsmæssig mobilitet også på det personlige plan skal imødekommes.

3. Forbundne maskiner giver ny indsigt
”Internet of things” er en realitet og vil fortsætte med at vokse for at imødekomme konkrete behov hos virksomheder. Ifølge en rapport fra analysehuset Gartner eksisterede der i 2011 over 15 milliarder enheder eller ”ting”, som var tilsluttet world wide web, og som havde over 50 milliarder lejlighedsvise forbindelser.

Læs også: Internet of Things vinder frem

Maskine til maskine-kommunikation (M2M) handler nu om langt mere end intelligent energiforsyning og intelligente biler. For eksempel understøtter udbyggede netværk af sensorer med direkte maskine til maskine-kommunikation nu sundhedspleje og den første bølge af forbrugervenlige tele-løsninger til bilindustrien.

4. Netværk vil blive mere intelligente og usynlige
En intelligent løsning, der forbinder alt og alle, vil gøre de underliggende netværk usynlige for slutbrugere, selv når den samlede IP-trafik årligt vil vokse med 29 procent frem til 2016, som det fremgår af Cisco Visual Networking Index.

Forbedringer i netværkenes pålidelighed og smidighed vil i kombination med intelligente end points være udgangspunktet for at kunne kombinere intelligente maskiner og intelligente mennesker. Vi vil se et skifte i 2013, der går i retning af mere dynamiske netværk, IP-forbindelser i flere enheder og specialbyggede netværk til glæde for virksomheder, forbrugere og samfundet.

Fra køb og salg i detailhandlen over high speed-trading til digitale skilte, der kommunikerer med os på daglig basis, er netværket allestedsnærværende i baggrunden. Netværkets betydning vil fortsætte med at vokse, og vi vil i stigende grad tage det for givet.

5. Sikkerhed er det nye våbenkapløb
I 2013 vil it-sikkerhed blive et mainstream must-have. Brud på sikkerheden sker i forhold til adgangsveje, infrastruktur og applikationer. De finder sted både på faste og mobile netværk og påvirker fysisk, intellektuel og finansiel kapital. Og omfanget er globalt, som det fremgår af Verizon 2012 Data Breach Investigations Report.

Verizon forventer, at sikkerhed i forhold til identitet vil blive et langt mere udbredt problem i 2013. To-faktor-verifikation vinder allerede frem, men det vil ikke være nok til at modvirke den stigende og intense kriminelle aktivitet, der både går efter intellektuelle rettigheder og økonomisk gevinst.

Der er et kapløb i gang for at beskytte alle end points, alle enheder og alt, som er forbundet med internettet. Selv om internettet giver os utallige muligheder, er der også en pris at betale. God it-sikkerhed er ikke længere en valgmulighed; det er et obligatorisk krav til alle virksomheder, at de skal beskytte deres intellektuelle og fysiske kapital, kundernes identitet og samfundet som helhed, lyder vurderingen fra Verizon.

- JKK

Se Verizons video om de fem it-trends for virksomheder i 2013 (på engelsk).

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

Elektrificering kan styrke både klima, økonomi og arbejdspladser i EU

11.09.2025Consit A/S

Sponseret

Trade365 – Nøglen til en effektiv forsyningskæde

09.09.2025SCM.dk

Fra fremtidsvision til værktøjskasse – AI er flyttet ind i hverdagen

09.09.2025SCM.dk

Russiske hackere går målrettet efter vestlige logistikaktiviteter

04.09.2025SCM.dk

AI rykker fra skrivebordet ind i maskinrummet

02.09.2025SCM.dk

AI og cybersikkerhed sætter dagsordenen på Technomania

01.09.2025SCM.dk

Dansk cybersikkerhed indtager internationalt niveau

01.09.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Få holdbar og tydelig opmærkning med Brother

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles