IMO vedtager klimaaftale - med plads til forbedringer

Et flertal af IMO´s medlemslande - inkl. Kina - har stemt for en klimaaftale om regulering af den internationale skibsfart. Et skridt i den rigtige retning, men langt fra nok, mener såvel Danske Maritime som Danske Rederier.

Der blev forhandlet til langt ud på natten torsdag, inden et flertal af IMO´s medlemslande blev enige om en klimaaftale for skibsfarten.. Foto: IMO

16.04.2025

SCM.dk

Aftalen skal bl.a sikre, at skibsfartens udledninger af CO2 reduceres og at prisforskellen mellem fossile og grønne brændstoffer mindskes.

”Aftalen om kli­ma­re­gu­le­ring i IMO er historisk. Det er faktisk den første globale klimaaftale med bindende mål. Det er vi den eneste industri, der har. Den sætter krav til, hvordan skibsfarten skal omstille sig, og det gør vejen hen til målet om kli­ma­neut­ra­li­tet i 2050 nemmere at følge,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Saudiarabien kæmpede mod aftalen til det sidste og Trumps trak forledens USA helt ud af forhandlingerne. Men det lykkedes efter lange forhandlinger at finde et kompromis, der kunne samle et flertal.

"Vi kunne have ønsket os noget mere ambitiøst. Det står helt klart. Men jeg synes, det er en stor sejr, at der er landet en aftale, der trækker i den rigtige retning. Ikke mindst på det geopolitisk bagtæppe, vi har lige nu,” siger Anne H. Steffensen.

I Danske Maritime kalder adm. direktør, Jenny N. Braat, aftalen for “et skridt i den rigtige retning”, men ikke så ambitiøs, som brancheforeningen gerne så.

“Selv om langt fra alle ønsker kom med, så er det et vigtigt skridt, at IMO nu har vedtaget en global klimaaftale for skibsfarten efter et langt og sejt træk," siger Jenny N. Braat.

Hun peger på tre mangler i aftalen, som Danske Maritime savner.

  • Bindende regulering: De konkrete juridiske ændringer til MARPOL-konventionen forventes først vedtaget i oktober 2025 og at træde i kraft i 2027.
  • Specifikke krav til grønne brændstoffer: Der er ikke fastsat bindende krav til andelen af grønne brændstoffer.
  • Implementeringsplan: En detaljeret plan for, hvordan medlemslandene skal implementere og håndhæve de nye regler, mangler stadig.

Såvel Danske Rederier som Danske Maritime peger således på, at der er meget arbejde, der skal gøres, inden aftalen skal endelig vedtages i oktober

Således er der endnu ikke enighed om den præcise udformning og implementering af en global CO₂-afgift, men et forslag er en afgift på 80-100 dollar pr. ton CO2.

Også erhvervsminister Morten Bødskov (S) havde håbet på en mere ambitiøs aftale, men kalder aftalen et vigtigt skridt. 

”I en usikker tid med storm på de syv verdenshave er aftalen et vigtigt skridt for en grønnere fremtid og godt nyt for danske maritime virksomheder. Det har ikke været let, og ikke alle er med ombord endnu. Men Danmark har arbejdet benhårdt. Selvom vi havde håbet på et endnu mere ambitiøst resultat, er der tale om en historisk aftale, som er et første skridt mod klimaneutral skibsfart i 2050," siger han.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.04.2026SCM.dk

Fragtpriser stiger i Asien på grund af brændstofspriser og uro

14.04.2026SCM.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

SCM.dk

IFS lancerer AI-platform til logistikstyring

08.04.2026SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

07.04.2026SCM.dk

Dyr transport får Ahlsell til at ændre afhentning

31.03.2026SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

25.03.2026SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

24.03.2026SCM.dk

Danske iværksættere vil gøre tabte containere sporbare

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia