Insoucing kan være en stor fordel i modebranchen

Flere designere i modebranchen vil gerne samarbejde om insourcing, der både skaber flere arbejdspladser herhjemme og sikrer produktionskvaliteten.

”Men dansk design har mærkatet: Made in China, Made in Turkey og Made in Bangladesh påtrykt, og dét har vist sig at have nogle ulemper”, siger Sofie Carsten Nielsen, uddannelses- og forskningsminister. .

28.10.2014

SCM.dk

Forbrugerne stiller en række krav til den danske modebranche. Et af kravene er en øget viden om produkternes produktionshistorie, og den er langt nemmere at give kunderne, hvis produkterne er produceret herhjemme.

Læs også: 18 procent forventer at insource produktion igen

Under en masterclass om insourcing af produktion til Danmark, afholdt af Innovationsnetværket Livsstil, Bolig og Beklædning, stod det også klart, at insourcing var vejen frem. Flere designere ville gerne stå sammen om insourcing, skriver fashionforum.dk.

Ifølge administrerende direktør Thomas Klausen fra Dansk Mode & Textil er det essentielt at få afklaret, hvilke typer produktionsvirksomheder, vi har råd til i Danmark.

”Det er et mål at få flere produktionsvirksomheder tilbage til Danmark, men for at udarbejde en kvalificeret og holdbar løsning, er det nødvendigt, at designskolerne, de store modevirksomheder og politikerne arbejder i tæt relation med hinanden”, sagde Thomas Klausen.

Minister vil fastholde produktion i Danmark
Uddannelses- og forskningsminister Sofie Carsten Nielsen (R) deltog også med et indlæg om insourcing ved arrangementet. Her talte hun også varmt for at få rykket produktionen tilbage i Danmark.

”Danske virksomheder inden for mode og tekstil har i lang tid markeret sig stærkt på den internationale scene. Virksomhedernes succes har i mange år kunne omsætte deres produktioner til økonomisk kapital, hvilket også har bidraget til det danske BNP. Men selv om vi har denne stærke position på det internationale marked, skal uddannelserne forsætte med at udvikle sig, fordi den globale konkurrence er benhård. En af de områder, som jeg synes er værd at tage fat på for at øge produktion og nytænkning, er at tematisere, hvordan vi fastholder produktion i Danmark”, sagde hun.

Læs også: Virksomheder taber penge på outsourcing

Ministeren hæftede sig ved, at mode og beklædningsbranchen i dag er Danmarks fjerde største eksporterhverv, hvilket hun synes er et bemærkelsesværdigt resultat.

”Men dansk design har mærkatet: Made in China, Made in Turkey og Made in Bangladesh påtrykt, og dét har vist sig at have nogle ulemper”, sagde Sofie Carsten Nielsen.

For eksempel gør insourcing det nemmere for designeren at sikre kvaliteten på produkterne, hvilket kan være vanskeligt, hvis tøjet bliver produceret langt væk.  

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026WITRON Group

Sponseret

Record order intake in the company’s history

03.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Forecasting som strategisk ledelsesdisciplin

03.02.2026SCM.dk

Danske virksomheder reagerer på USA’s uforudsigelighed

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online