IoT har fungeret fra dag 1

Digitaliseringens muligheder i form af Internet of Things har været en gevinst for den svenske skadedyrsbekæmper Anticimex siden man tog teknologien til sig. Indtil videre er man foran konkurrenterne, men fremtiden er digital og alle vil have smarte løsninger.

IoT forbinder en lang række af Anticimex’ enheder. Foto: Anticimex.

13.07.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Det har været en længere proces at nå til, hvor man er i dag, fortæller selskabets topchef i Finland, Jussi Ylinen, som SCM.dk mødte til IFS’ World Conference i Atlanta tidligere i år. Anticimex var med i frontlinjen, da IFS i sin begyndte at eksperimentere med IoT, og siden da har det stille og roligt vokset sig stærkt – med masser af fordel til følge.

Ifølge Jussi Ylinen er Anticimex pt. foran sine konkurrenter i Norden på teknologifronten; en position han forventer selskabet kan fastholde i hvert de næste to-tre år. Foto: Anticimex.

”Før i tiden fik vi en e-mail fra kunden hver gang en fælde meldte om en fangst eller en fejl, fx et dødt batteri. Og vi druknede jo i dem, så det var umuligt at prioritere dem ordentligt og logisk. Nu arrangerer de sig selv i en work order efter en masse parametre, der gør det hele langt mere glidende”, forklarer Jussi Ylinen.

Feedbacken fra kunderne er god, arbejdsgangene er bedre og økonomien bliver styrket for alle parter. Som et eksempel nævner Jussi Ylinen en storkunde i form af et boligselskab i Helsinki, som har fået en 30 procent bedre pris pga. automatiseringen af processerne.

Livedemonstrationer af gevinster
Den tendens har faktisk været til stede fra start, efter man begyndte at implementere de smarte løsninger. Og det sørger Anticimex da også for at potentielle nye kunder får at vide.

”IoT har fungeret for os fra dag ét. Selvfølgelig foregår der hele tiden noget fintuning, men der har aldrig været egentlige problemer. Det kan vi også udnytte i salgsøjemed, fx til livedemonstrationer af systemerne, så folk kan se alle gevinsterne foran sig i realtime”, forklarer Jussi Ylinen.

Det tidlige sats på IoT har skabt en god position for Anticimex, der ifølge Jussi Ylinen er længere fremme end konkurrenterne. Det gør man selvsagt alt, hvad man kan for at blive ved med at være, ikke mindst ved at afsætte midler til udvikling af nye produkter, bl.a. med en R&D-afdeling i Danmark, så man kan være på forkant af markedet.

”Først og fremmest skal vi levere robuste produkter, der virker. Derudover er service et vigtigt område, som vi også vokser på for tiden. Og så er der specifikke opgaver som eksempelvis batteriskift i fælder osv., som er en stor nød, der skal knækkes”, siger Jussi Ylinen.

Først og fremmest skal vi levere robuste produkter, der virker. Derudover er service et vigtigt område, som vi også vokser på for tiden.

Jussi Ylinen

”Endelig er der også en bevægelse væk fra gift og kemikalier, dels på grund af lovgivning fra EU, og dels fordi de private forbrugere ikke har lyst til at bruge det, hvilket får virksomhederne til at følge efter”, tilføjer han.

Fortsat føring kræver mere IoT
På den korte bane regner Anticimex med at kunne holde sig forrest inden for skadedyrskontrol – en branche, der vokser globalt – i de næste to-tre år, ikke mindst i Norden, hvor man sidder på 50 procent af markedet hjemme i Finland og 85-90 procent i Sverige.

Læs også: Ny global service skal forbedre shopping-oplevelsen online

Det kræver mere udvikling af brugen af tingenes internet, for som Jussi Ylinen siger:

”Vi er blevet meget afhængige af de her systemer, men der er no turning back; fremtiden er digital og alle vil have smarte produkter”.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: IFS World Conference

Relateret indhold

28.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Invitation: Få hele værdikæden til at hænge bedre sammen

26.10.2026SCM.dk

Danmark indgår nordisk samarbejde om digitale transportoplysninger

SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

SCM.dk

Scan Global Logistics køber amerikanske OIA Global

22.10.2026SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

20.10.2026AlfaPeople

Sponseret

Vælg integrationsmetode til Business Central

15.10.2026Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Black Friday: Få styr på leveringer og returvarer uden ekstra manuelt arbejde

Se, hvordan du kan tilpasse leveringsmuligheder, reagere på transportørproblemer og automatisere returregler under årets travleste handelsperiode – helt uden kodeændringer i dit IT-system til leveringer.

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Webinar