IT-Universitet har afvist kvalificerede ansøgere på tre ud af fire uddannelser

I 2024 har der været rekordmange ansøgere til IT-Universitetets bacheloruddannelser, og selvom efterspørgslen på kvalificerede it-kandidater er høj, har mange ansøgere har fået nej til optag.

I 2024 har der været rekordmange ansøgere til IT-Universitetets bacheloruddannelser, og mange ansøgere har fået nej til optag. Foto: IT-Universitetet

01.08.2024

SCM.dk

IT-Universitetet i København har netop sendt pladstilbud ud til 439 kommende bachelorstuderende. I samme ombæring har universitetet måtte afvise kvalificerede ansøgere på tre ud af fire uddannelser. Ved ansøgningsfristen den 5. juli fik IT-Universitetet 2.007 ansøgninger, hvilket var fire procent mere end det foregående år, hvor ansøgertallet ligeledes var rekordstort. Den stigende interesse for IT-Universitetets uddannelser glæder studiechef, Lene Rehder, som dog beklager at måtte afvise kvalificerede ansøgere:

"Selvfølgelig er vi rigtig glade for, at der er så mange, som gerne vil studere her, og at der er fyldt op på alle vores uddannelser. Når det er sagt, er det klart, at vi også er ærgerlige over, at måtte afvise kvalificerede ansøgere, når der nu er så stor mangel på it-kompentencer overalt i samfundet”, siger hun.

Andelen af optagede kvinder på IT-Universitetets bacheloruddannelser er fortsat høj. Samlet set er 37 procent af de optagne kvinder, og dermed fastholdes den gode kønsfordeling på universitetet.

Læs også: Store cyberangreb kan skabe kaos i vores hverdag

”Vi har igennem mange år arbejdet hårdt for at få kvinderne til at søge ind på vores it-uddannelser, fordi kønsfordelingen i it-branchen er skæv. I de seneste år har vi set et stigende antal kvinder søge ind, og igen i år er det jo skønt at se, at vores indsats ser ud til at virke, og at vi kan bidrage til mere diversitet i dette område af arbejdsmarkedet”, slutter studiechef, Lene Rehder.

Kilde: IT-Universitetet

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026SCM.dk

Dansk tech bekæmper kopivarer med unik fingeraftryksteknologi

27.01.2026SCM.dk

AI-drevet software skaber gennemsigtighed og robusthed

26.01.2026SCM.dk

Forskere vil understøtte troværdig og tidsmæssigt korrekt information

26.01.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Hvide Sande vinder Danish Retail Award – drevet af mennesker og teknologi

23.01.2026Context& A/S

Sponseret

Fra fragmenterede processer til et sammenhængende ERP-, WMS- og CRM-fundament

23.01.2026SCM.dk

Nordisk-baltisk cybersamarbejde styrker fælles it-forsvar

21.01.2026AGR

Sponseret

AI i lagerstyring: Mere præcision, mindre mavefornemmelse

21.01.2026SCM.dk

Her er Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Skærp dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense