Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

Containerskibet Dubai Tower er nået frem til Storbritannien efter en historisk sejlads fra Kina gennem Arktis. Sejladsen skal bane vej for en fast containerrute mellem Kina og Europa via Nordøstpassagen.

Ruten gennem Arktis er væsentligt kortere end den traditionelle forbindelse via Suezkanalen – og samtidig kan den arktiske rute gøre det muligt at undgå sikkerhedsrisici i Mellemøsten. Foto: Flexport

10.09.2026

SCM.dk

Dubai Tower anløb onsdag Teesport på den engelske nordøstkyst efter at være sejlet fra det østlige Kina den 15. august.

Dermed har skibet gennemført den første sejlads i det, der efter planen skal udvikles til en regelmæssig containerforbindelse mellem Kina og Europa via den arktiske Northern Sea Route.

Ruten gennem Arktis er væsentligt kortere end den traditionelle forbindelse via Suezkanalen – og samtidig kan den arktiske rute gøre det muligt at undgå sikkerhedsrisici i Mellemøsten.

Også et sydkoreansk containerskib er i øjeblikket på en tilsvarende sejlads. Dermed slutter Sydkorea sig til Kina og Rusland, hvor rederier tester mulighederne for øget godstransport gennem Arktis.

Mindre havis har gjort ruten mere tilgængelig, men vejr- og isforholdene er fortsat uforudsigelige, og det er endnu usikkert, om regulær containertrafik gennem Arktis kan blive kommercielt konkurrencedygtig, skriver Reuters.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

03.09.2026SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle