Kraftig vækst i vente for det globale industrirobotmarked

En amerikansk rapport forudser fortsat stor fremgang for det internationale marked for industrirobotter med Sydøstasien som lokomotiv. Dansk virksomhed nævnes blandt de vigtigste aktører.

Industrirobotter udfører flere og flere opgaver på fabrikker verden over, og væksten fortsætter, forudser amerikansk rapport..

21.08.2015

SCM.dk

Industrirobotter er på hastig fremmarch mange steder i verden og fylder mere og mere i specielt fremstillingsvirksomheder i Sydøstasien. Tendensen har været voksende i efterhånden en del år, og ifølge en ny, amerikansk rapport er der ingen udsigt til, at udsigten vender. Tværtimod faktisk, skriver Logistics Management.

Læs også: Robotter buldrer frem i Kina

Analysefirmaet Transparency Market Research (TMR) har nemlig udgivet et studie, der forudser en årlig vækst i det globale industrirobotmarked på 6,2 procent frem til 2020, hvilket vil booste markedets samlede værdi til næsten 300 milliarder kroner.

Ifølge rapporten er det især robotternes indtog hos diverse SMV’er og stigende lønomkostninger, der driver fremgangen for robotmarkedet. Derudover bliver der, specielt den asiatiske Stillehavsregion, investeret store summer i forskning på området, hvilket er med til at skubbe teknologien fremad og gøre den både mere brugbar og økonomisk tilgængelig for netop de små og mellemstore virksomheder.

Læs også: Danske virksomheder misser roboteventyr

En af de virksomheder, rapporten nævner blandt de toneangivende, er danske Universal Robots, der sammen med andre centrale aktører som tyske Kuka og flere japanske selskaber kan se frem til fulde ordrebøger de næste mange år.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle