Logistikvirksomheder opruster med udvikling

Descartes Systems Group har for nylig undersøgt, hvordan transport- og logistikbranchen ser på at prioritere udviklingen. Resultaterne viser, at hovedparten af virksomhederne vil øge deres investeringer i innovation. De gør det trods en hård økonomisk situation og en urolig verden.

Descartes Systems Group har for nylig undersøgt, hvordan transport- og logistikbranchen ser på at prioritere udviklingen. Resultaterne viser, at hovedparten af virksomhederne vil øge deres investeringer i innovation. De gør det trods en hård økonomisk situation og en urolig verden. Foto: Descartes..

04.04.2023

SCM.dk

Undersøgelsen "Supply Chain and Logistics Innovation Accelerates, But Has Long Way to Go" bygger på svar fra 1.000 chefer inden for transport og logistik i Nordamerika og Europa. Resultaterne viser, at næsten 6 ud af 10 har øget takten i deres investeringer i innovation i de seneste to år. For de kommende år er tallet 65 procent.

”Det er tydeligt, at transport- og logistikbranchen fortsat har et stærkt fokus på udvikling. Det er der flere årsager til, men 37 procent angiver, at det først og fremmest handler om at reducere omkostningerne, og lige så mange svarer, at formålet er at øge pålideligheden i forsyningskæderne”, siger Chris Jones, EVP, Industry and Services hos Descartes.

Halvdelen af undersøgelsens nordiske respondenter oplever, at deres satsning på innovation ligger foran konkurrenterne. Innovation, som respondenterne oplyser, at virksomhederne arbejder med, er for eksempel machine learning, AI og dataanalyse.

Læs også: Billund Lufthavn tænker stort

”Den kraftige stigning i IT-angreb, som foregår rundt om i verden, har fået flere end hver tredje virksomhed til at øge takten af deres udviklingsarbejde. Det er tydeligt, at de digitale trusler mod virksomheders transport- og logistikkæder er en stærk motivation for forandring”, siger Chris Jones, EVP, Industry and Services hos Descartes.

Samtidig viser undersøgelsen, at 87 procent oplever en form for interne barrierer, når det handler om innovation og satsning på udvikling. Som årsag angives blandt andet virksomhedens modenhed i forhold til disse spørgsmål, uklarhed om, hvilken effekt en satsning på innovation vil få, og en tvivlende indstilling til, om det er de oplevede risici værd for at skabe nytte for virksomheden. Omverdensfaktorer, der har været en hindring for innovationsarbejde, er Covid-19 tilbage i tiden og fremover den stigende inflation.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online