Maersk advarer om konsekvenserne af optrapning

Flere af de største containerrederier advarer nu kunderne om øgede forstyrrelser og omkostninger, efter at houthierne har udvidet angrebene længere ind i Det Indiske Ocean og har truet med at udvide angrebene yderligere i kølvandet på Israel bebudede offensiv mod Hamas i byen Rafah i Gaza.

Foto: Reddit

08.05.2024

SCM.dk

Maersk og Hapag-Lloyd advarer deres kunder om, at de vil omdirigere flere skibe, mens Maersk vil øge sine tillæg og advarer om øgede omkostninger og kapacitetsbegrænsninger, skriver Maritime Executive.

“Påvirkningerne fra situationen i Det Røde Hav bliver bredere og fortsætter med at forårsage forstyrrelser i hele industrien," skriver Maersk i en kundeunderretning den 6. maj.

"Kompleksiteten af ​​situationen i Det Røde Hav er blevet intensiveret i løbet af de sidste par måneder... Risikozonen er udvidet, og angrebene når længere ud til kysten."

Sidste uge advarede Maersk´ CEO Vincent Clerc om, at han forventer, at problemerne vil fortsætte et godt stykke ind i 2024. Tilsvarende sagde Hapag til Reuters mandag, at man også ser, at omlægningerne varer det meste af dette år.

Som følge heraf rapporterer Maersk, at flaskehalse og ophobning af fartøjer samt forsinkelser og udstyrs- og kapacitetsmangel udvikler sig. Selskabet rapporterer, at de bruger 40 pct. mere brændstof pr. rejse, mens de siger, at charterpriserne i øjeblikket er tre gange højere, ofte fastsat i fem år.

"Vi estimerer et industridækkende kapacitetstab på 15 til 20 procent på markedet fra Fjernøsten til Nordeuropa og Middelhavet i løbet af 2. kvartal," skriver Maersk i underretningen.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

12.09.2025SCM.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025SCM.dk

Millionpulje giver vognmænd nye muligheder for grøn omstilling

12.09.2025SCM.dk

Vognmænd stævner staten over ulovlige vejafgiftsbøder

11.09.2025SCM.dk

Ny beregner skal hjælpe vognmænd med at skifte til el-lastbiler

10.09.2025SCM.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

10.09.2025SCM.dk

Flere lastbiler kører nu på el - men det er stadig kun 3 procent

08.09.2025SCM.dk

Kina åbner containerrute via Nordøstpassagen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles