Maersk og Hapag-Lloyd har langt til målet

Rederiernes evne til at ankomme til tiden steg i 2023 og blev det bedste siden pandemien, viser opgørelsen fra Sea-Intelligence. Men det gik den forkerte vej i de sidste måneder i fjor og Maersk og Hapag-Lloyd er langt fra deres nye mål.

Foto: Sea-Intelligence

30.01.2024

SCM.dk

Maersk måtte i december måned nøjes med en tredjeplads på listen over de mest pålidelige rederier med en træfsikkerhed på omkring 59 pct. mens Hapag-Lloyd befandt sig nede på en niende plads med blot halvdelen af rederiets skibe i havn til den planlagte tid.

Der er således langt op til målet om en pålidelighed i sejlplanen på 90 pct. som de to selskaber har som målsætning i det samarbejde, der blev annonceret tidligere på måneden.

I december faldt rettidigheden for de førende rederier med 5 procent-point i forhold til november til 56,8 pct. og blev dermed det største fald måned til måned siden februar 2021. Og niveuaet i december i fjor var blot 0,4 pct. bedre end samme måned året før, viser tallene fra Sea-Intelligence.

Den lange omvej omkring Afrika for mange skibe betød, at den gennemsnitlige forsinkelse for de berørte containerskibe steg med 0,3 dage til 5,35 dage.

-emte

Foto: Sea-Intelligence

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025SCM.dk

Cybertruslen mod transportsektoren er meget høj

29.04.2025SCM.dk

Øget containeromsætning i Aarhus Havn

28.04.2025SCM.dk

Told-krigen mellem Kina og USA udløser bølge af aflyste sejladser

25.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Få styr på emballagekravene og styrk både flow og bundlinje

24.04.2025SCM.dk

Esbjerg Havn klar til at modtage større skibe

24.04.2025SCM.dk

Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

23.04.2025Descartes

Sponseret

Ny undersøgelse viser, at 39 % af virksomhederne ser overholdelse af handelsregler som en konkurrencefordel

22.04.2025SCM.dk

Kina raser over nye amerikanske havneafgifter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle