Mens Esbjerg knapt undgår nedgang, vokser Aabenraa Havn

2020 har været et svært år. Brexit og en verdensomspændende epedemi fik udsigterne i erhvervslivet til at se dunkle ud. Men Esbjerg Havn har til trods formået næsten at holde godsomsætningen fra 2019. I Aabenraa nøjes man ikke med kun lige at klare den: Her er der godt 20 procent fremgang i forhold til 2019.

Esbjerg Havns godomsætning faldt 2,3 procent i 2020 i forhold til 2019, mens Aabenraas steg med 19 procent. Foto: Esbjerg Havn..

18.02.2021

SCM.dk

Esbjerg Havn formåede næsten at holde godsomsætningen på samme niveau som i 2019. Havnen oplevede kun et på 2,3 procent.

 ”Vi er rigtig glade for, at vi næsten fastholder tonnagen. Tidligt på året var der frygt for, at det ville gå betydeligt dårligere, så selvom vi har nedgang, er vi godt tilfredse,” siger formand for Esbjerg Havns bestyrelse, Flemming N. Enevoldsen, i en pressemeddelelse.

Ligeledes glade er man hos Aabenraa Havn, hvor man nærmest ligefrem jubler.

Læs også: Aalborg Havn udvider multiterminal til dobbelt størrelse

”Det er utrolig dejligt at se tallene for 2020. For når Aabenraa Havn oplever en stigning i godsomsætningen, er det ensbetydende med, at det går godt for vores kunder. Og det tyder på, at vi lykkedes med vores mission om, at vi skal være med til at skabe værdi og konkurrencefordele for vores kunder. Så er det jo ekstra glædeligt for os, at kunderne kvitterer med at skabe en øget godsomsætning”, udtaler Henrik Thykjær, direktør for Aabenraa Havn.

Havnen opnåede i 2020 en samlet godsomsætning på næsten 1,7 millioner tons gods. Det er en stigning på 19 % i forhold til 2019.

Nye tiltag sikrer succes

Hos Esbjerg Havn forsøgte man at holde krisen på afstand ved at prøve nogle nye tiltag af. Blandt andet har man i løbet af året tilbudt kunder at udskyde betaling for oplagring af gods, og havnen har forlænget betalingsfristen for arealleje. Samlet set har sikret aktivitetsniveauet, mener Flemming Enevoldsen.

”Vi har brugt en del af Esbjerg Havns midler til at understøtte aktiviteter og kunder på havnen. Det betyder, at vores resultat måske ikke bliver prangende, men til gengæld har vi været med til at hjælpe vores kunder og sikre, at ruter kunne opretholdes, og dermed har vi også holdt en hånd under godsomsætningen. Det kunne være gået betydeligt værre”, udtaler han.

Samtidig er man i gang med at udvide i Aabenraa – en beslutning, som Aabenraa Havn især er glad for efter at have set resultaterne for 2020.

Læs også: Havnene i København og Los Angeles vil samarbejde om bæredygtighed

”Aabenraa Havn er et vigtigt aktiv for ikke kun Aabenraa kommune, men for hele Sønderjylland og Nordtyskland. Derfor er jeg også ekstra stolt af årets stigning i godsomsætning, der for mig tydeligt viser, at vores beslutning om at erhverve arealerne ved det tidligere Enstedværket var både rigtig og vigtig. Vi ønsker at skabe attraktive rammer for industrien”, udtaler Erwin Andresen, bestyrelsesformand for Aabenraa Havn.

Han fortsætter: ”Med de nye arealer kan vi give yderligere plads til udvikling til vores nuværende kunder, men vi kan også tiltrække nye virksomheder til havnen. Derved er vi med til at skabe flere arbejdspladser, der jo er grundlaget for vores velfærd i kommunen. Vi lever op til vores vision om at Aabenraa Havn er med til at skabe en bedre fremtid og støtter op omkring Aabenraa Kommunes Sund Vækst Strategi.”

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter Warehouse Automation - Lessons from a global Retailer

Relateret indhold

03.11.2025SCM.dk

Erhvervstilliden blandt SMV’er når laveste niveau i næsten to år

03.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Spar penge, tag hensyn til miljøet og minimer spild

03.11.2025SCM.dk

Valg af søfragts-partner kan gøre kæmpeforskel for dit scope 3 (og bundlinjen)

31.10.2025PALOMAT

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

31.10.2025SCM.dk

Kombinationen af fysisk og psykisk pres fordobler risikoen for tidlig tilbagetrækning

31.10.2025SCM.dk

150 ledere og futurister peger mod en ny verdensorden

29.10.2025SCM.dk

Betonproducent reducerer CO2-udledning i værdkæden med 22 procent

28.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Når uhyggen sniger sig ind i logistikken

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

04.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dematic
Messe
Logistik & Transport

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsessystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia