Moldow opkøber Barker Jørgensen Maskinfabrik

Konkursramte Barker Jørgensen Maskinfabrik er blevet overtaget af Moldow. Dermed får to producenter af industriventilatorer samme ejer.

03.02.2015

SCM.dk

Moldow overtager fra 3. februar aktiviteterne i konkursramte Barker Jørgensen Maskinfabrik. Begge virksomheder, som nu får samme ejer, har siden henholdsvis 1921 og 1948 produceret industriventilatorer.

Læs også: Shipping.dk køber Maersk Broker Agency

”Opkøbet sker som en del af vores strategiplan, hvor vi har øget vores fokus på salg for at opnå en større markedsandel. Vores strategiplan har fokus på alle vores tre forretningsområder, og opkøbet af Barker Jørgensen vil styrke vores position på ventilatorområdet væsentligt”, fortæller direktør for Moldow, K. Preben Hansen.  

Salget og produktionen af Baker Jørgensen-produkterne vil forsætte i datterselskabet Barker Fans, som ejes 100 procent af Moldow.

”Vi vil fortsætte med begge produktlinjer inden for ventilatorer: Moldow Fans og Barker Fans. De to produktlinjer supplerer hinanden godt, og vi er overbeviste om, at synergieffekten vil gavne både vores kunder og begge virksomheder”, siger salgschef for ventilatorer, Søren Olesen.

En stor del af personalet fra det tidligere Barker Jørgensen fortsætter i firmaet og forventes fremover at få kontorfællesskab med Moldows personale i Værløse.

Moldows strategiplan indeholder, ud over planer om en forøgelse af salget inden for alle tre forretningsområder: filteranlæg, maleranlæg og ventilatorer, også et andet væsentligt punkt, nemlig forsat optimering, automatisering og delvis sourcing af produktionen.

”Opkøbet af Baker Jørgensen vil på alle måder fremme vores proces, og vi er glade for og meget stolte over, at det er lykkedes os at erhverve denne mangeårige ekspertise og det store kundepotentiale på ventilatorområdet. Kombinationen af dette og vores egne erfaringer gennem mere end 25 år som ventilatorleverandør giver os mange flere muligheder og en endnu stærkere position på markedet”, siger K. Preben Hansen og fortsætter:

Læs også: Leman opkøber Dan Cargo

”Vi tror på, at dette køb på samme måde som med opkøbet af Moldow Systems kan være med til at booste vores udvikling, og vil ikke udelukke, at der kan komme andre tilkøb, hvis de rigtige muligheder byder sig”, siger K. Preben Hansen.

- JKK 

Descartes

Sponseret

Toldbehandling fra Descartes – øg resiliensen i forsyningskæden

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

20.01.2025SCM.dk

Rådgivning for 66,5 millioner kroner skal booste SMV’ers vækst

17.01.2025SCM.dk

Indspark: Nye spor i sandet for industri- og logistikejendomsmarkedet

14.01.2025SCM.dk

Svensk transportvirksomhed opkøbt af dansk logistikkoncern

14.01.2025SCM.dk

Virksomheder styrker fokus på SCM-kompetencer

13.01.2025SCM.dk

Advisense styrker positionen som Nordens GRC-frontløber

13.01.2025SCM.dk

Kineserne har travlt, inden Trump tiltræder

10.01.2025SCM.dk

Dachsers nye operations Manager går til opgaven med ydmyghed

09.01.2025SCM.dk

DI Transport ansætter ny tung profil som branchedirektør

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav.

Dato

28.01.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup