Nomineringsperioden for den Grønne Transportpris forlænges

Nomineringerne til årets Grønne Transportpris skulle offentliggøres på dette års Transportmesse. Den er nu udskudt, og det samme er offentliggøres af nomineringer. Derfor forlænges fristen for at nominere en vognmand, der selv har iværksat gode grønne tiltag i deres virksomhed.

Nomineringerne til den Grønne Transportpris vil blive offentliggjort på den årlige Transportmesse. Arkivfoto..

22.01.2021

SCM.dk

”Det har fra start været hensigten, at afgørelsen af Den Grønne Transportpris skulle offentliggøres på DTL’s stand på Transportmessen”, siger Erik Østergaard, administrerende direktør i DTL, i en pressemeddelelse. Han tilføjer ligeledes, at ”da Transportmessen 2021 blev udskudt til september 2021, er det helt naturligt, at vi også forlænger perioden med Den Grønne Transportpris frem til transportmessen”.

Læs også: Nyt strategisk partnerskab skal styrke transportsektorens grønne omstilling

Den Grønne Transportpris er stiftet af DTL og Jyske Finans med det formål at sætte fokus på de mange grønne tiltag, som de enkelte vognmænd selv iværksætter i deres virksomheder.

Indtil nu har der været fuld gang i artiklerne om de mange spændende og interessante grønne initiativer, som der allerede er gang i ude hos de enkelte vognmænd. Det er artiklerne og de historier fra branchen, der danner grundlaget for nomineringerne til Den Grønne Transportpris. 

”Vi er rigtig glade for den opmærksomhed, der har været om Den Grønne Transportpris”, udtaler Jørgen W. Kristensen, Head of Market i Jyske Finans. ”De første artikler med normeringer kan allerede læses på www.nyetider.nu – og vi har flere gode artikler i pipelinen, som udgives hen over de første måneder af 2021. Forlængelsen af prisen giver os kun tid til at sætte ekstra spot på flere grønne initiativer i branchen og til at få flere vognmænd til at deltage i konkurrencen om prisen”. 

Læs også: Klimarådet: Høj CO2-afgift skal drive grøn omstilling af transporten

Samtidig er juryen, der skal vurdere de mange gode nomineringer, blevet fastlagt. Fire dommere er blevet udvalgt: Thomas Jensen, Transportordfører i Socialdemokratiet, Rune Grøndahl, Partner i KPMG Acor Tax, Helle Bjerrum Holm, Miljøkoordinator hos Aalborg Vognmandsforretning A/S, Finn Bjerremand, Teknisk konsulent hos DTL-Danske Vognmænd.  

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online