Ny analyse: Arbejdsskader koster samfundet 50 milliarder kroner om året

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø opgør byrden til cirka 2,1 procent af BNP med 84.111 ikke dødelige tilfælde i 2019.

26.08.2025

SCM.dk

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø har for første gang opgjort de samlede samfundsøkonomiske omkostninger ved arbejdsskader og erhvervsrelaterede sygdomme.

Ifølge analysen koster arbejdsskader det danske samfund i omegnen af 50 milliarder kroner årligt. Beregningerne bygger på 2019 tal og indregner udgifter i sundhedsvæsenet, tabt produktion og tabt livskvalitet. 

Forskerne anslår, at omkostningerne svarer til cirka 2,1 procent af bruttonationalproduktet. I 2019 var der ifølge analysen 84.111 ikke dødelige arbejdsrelaterede ulykker og sygdomstilfælde samt 1.769 dødsfald, hvoraf 77 procent gjaldt mænd, herunder 36 dødsulykker. 

De hyppigste skader er forstuvninger, forstrækninger, knoglebrud og sår, mens sygdomsbyrden især skyldes smerter i ryg, skuldre og lænd, lungesygdomme og lungekræft.

Analysen peger samtidig på, at omkostningerne i Danmark er relativt lave sammenlignet med andre EU lande, men stadig meget store summer, som også beskæftigelsesministeren efterlyser handling på, særligt i landbrug og byggeri.

Forebyggelse, bøder og samarbejde

Forskningschef Joachim Lynggaard Boll forklarer overfor Herning Folkeblad formålet med opgørelsen sådan:

"Ambitionen har været at se på, hvad den samfundsøkonomiske omkostning er ved, at der er nogen, der har et dårligt eller ikke-optimalt arbejdsmiljø”.

Fagforbundet 3F fremhæver, at deres medlemmer inden for industri, byggeri og transport ofte rammes af ulykker og nedslidning, og peger på, at skærpede bøder for lovbrud kan forebygge flere skader. 

Hos Dansk Industri understreger underdirektør for arbejdsmiljø Anders Just Pedersen, at der allerede er stort fokus på arbejdsmiljø og et tæt samarbejde mellem arbejdsgivere og lønmodtagere for at hjælpe virksomhederne. 

"Men tallene bekræfter jo, at der stadig er god grund til at arbejde med at have styr på arbejdsmiljøet både ud fra et menneskeligt, et virksomheds- og et samfundsperspektiv," sagde Anders Just Pedersen til Herning Folkeblad.

- lhs

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle