Ny global udfordring: Verden kan snart løbe tør for stregkoder

Den klassiske stregkode, som i årtier har været rygraden i global handel, er under pres. De seneste års eksplosive vækst i antallet af produktvarianter inden for særligt fødevaresektoren gør, at stregkodesystemet nu nærmer sig en kritisk kapacitetsgrænse. Fortsætter udviklingen løber vi snart tør for stregkoder, lyder dommen fra stregkodeorganisationen GS1.

Foto: GS1

01.04.2026

SCM.dk

Glutenfri, vegansk, laktosereduceret, sukkerfri, plantebaseret, klimavenlig, limited edition… Det skorter ikke med alverdens salgsfremmende udtryk, når turen går gennem supermarkedet. Og det viser sig nu at have en skjult bagside.   

For hver eneste gang en ny produktvariant ser dagens lys, skal den have et nyt og unikt stregkodenummer. Og med de seneste års store fokus på både klima og kosthensyn, har det altså skabt en ny global udfordring i vores verden.   

Det fortæller organisationen GS1, der til daglig administrerer og udvikler det globale stregkodesystem.  

Foto: GS1

I takt med at udbuddet af produkter generelt, og i særdeleshed mængden af produktvarianter, er steget så voldsomt de seneste år, er vores globale stregkodegenerator sat under gevaldigt pres.

Toke Mølgaard kommunikationschef i GS1 Denmark

 Ifølge de officielle regler skal alle produkter bære et unikt stregkodenummer, så samhandelsparterne kan holde styr på varerne. Men hvor der fx med en sodavand tidligere oftest blot var tale om én almindelig og én light version, så er udbuddet i diverse produktsortimenter eksploderet.   

”Fortsætter udviklingen løber vi simpelthen tør for stregkoder, hvilket vil sende os tilbage til tiden med prismærkater,” lyder det ildevarslende fra Toke Mølgaard.   

Forbrugere opfordres til at holde øje med kvitteringen 

Hvis udviklingen fortsætter, kan det i teorien få konsekvenser for hele værdikæden – også helt ude ved kassebåndet.  Det kan f.eks. betyde, at en vare i nogle tilfælde registreres som en anden.  “I takt med presset på systemet kan der opstå situationer, hvor varer i visse tilfælde registreres forkert. Derfor anbefaler vi at forbrugere i den kommende tid lige kaster et ekstra blik på kvitteringen,” siger Toke Mølgaard.  

 

Foto: GS1

En lille firkant kan være redningen  

Løsningen på den globale udfordring kan heldigvis allerede være inden for rækkevidde.  For næste generation af stregkoder venter i kulissen. De kaldes 2D-stregkoder, og er nok bedre kendt som QR-koder og DataMatrix’er. Stregkodeorganisationen GS1 har udviklet på dem i nogle år, og er faktisk klar til at sende dem på markedet allerede nu.   De nye stregkoder kan indeholde langt mere information til gavn for både forbrugere og virksomheder. 

Fx:

  • Nem og hurtig adgang til detaljeret produktinformation
  • Øget sporbarhed om produktets rejse
  • Adgang til opskrifter, konkurrencer og emballageinformation
  • Potentiale for reducering af madspild
  • Øget fødevaresikkerhed via præcis tilbagekaldsproces af farlige fødevarer

“Den gode nyhed er, at vi står med en teknologi, der ikke bare løser kapacitetsudfordringen – men også skaber værdi for både virksomheder, forbrugere og samfundet,” siger Toke Mølgaard.  

GS1 opfordrer virksomheder til allerede nu at forberede sig på overgangen til 2D-stregkoder, som fx QR-koder og DataMatrix. Overgangen giver nemlig ikke kun adgang til flere unikke stregkodenumre – den gør det også muligt at samle langt mere information i én enkelt kode, som kan scannes både ved kassen og med en smartphone.   

“Hvis du vil være sikker på at få nogle af de sidste traditionelle stregkoder, så er det ved at være sidste udkald. Deadline er 1. april 2027,” lyder opfordringen – med et STORT smil – fra GS1 Denmark. 

Læs mere om næste generation af stregkoder her 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

31.03.2026AGR

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol i retailens lagerstyring

SCM.dk

Houthierne rasler igen-igen med sablerne

SCM.dk

Kommunale gebyrer på emballage skaber usikkerhed

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

20.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Lokal styrke møder digital effektivitet

19.03.2026SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

18.03.2026SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

17.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber accelererer AI-innovation inden for logistik og supply chain i samarbejde med NVIDIA

17.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Middelfart Kommune: Digital buffet giver overblik på sekunder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online